791-101-657

Dlaczego warto uprawiać warzywa w ogrodzie?

2013-01-18

Dla niektórych ogród kojarzy się tylko z roślinami ozdobnymi a w szczególności z żywotnikami i trawnikiem. Mało kto dostrzega w nim wielkie możliwości. Nic bardziej mylnego, ogród to nie tylko miejsce do wypoczynku ale także do uprawy np. warzyw czy ziół. Ciągle słyszy się ile zjadamy codziennie chemii w produktach spożywczych. Więc dlaczego tego nie zmienić, zakładając niewielki warzywniak. Przecież najzdrowsze potrawy gotowane są z warzyw krótko przechowywanych np. prosto z naszej grządki. Uprawa warzyw daje nam ogromne możliwości, to my sami zdecydujemy jakie warzywa chcemy uprawiać i w jakiej ilości. Sami dostosujemy własne metody uprawy lub wykorzystamy nowe. Jeśli ktoś obawia się iż może nie sprostać temu zadaniu, może zacząć od podstawowych gatunków takich jak cebula, pietruszka, marchew a w miarę zdobywania doświadczenia zacząć uprawiać inne bardziej wyszukane gatunki. Zacząć swoją przygodę można już wczesną wiosną hodując na parapecie wiosenne nowalijki. Po zimowym okresie bez świeżych warzyw są idealnym rozwiązaniem na dostarczenie witamin do naszego organizmu. Do domowej uprawy świetnie się nadają rzeżucha, szczypior czy natka pietruszki. Nie dość ze będziemy je mieć pod ręką to w dodatku będą cennym źródłem witamin i składników mineralnych. W kwietniu czy maju nasz mały warzywniak możemy przenieść do ogrodu. Na początek nie musimy uprawiać warzyw na wielkiej powierzchni, może to być donica jakaś rabata lub niewielkie miejsce w ogrodzie. Aby wzbogacić nasz ogród, w warzywniaku między roślinami posadzić możemy również rośliny ozdobne. Nadadzą uroku jak również w niektórych przypadkach ochronią nasze uprawy przed szkodnikami. Zakładanie warzywniaka niesie z sobą wiele korzyści zaczynając od pozytywnie spędzonego czasu przy pielęgnacji a skończywszy na przepysznym posiłku. Dlatego kierując się hasłem ,, wiem co jem” warto pomyśleć ile zyskamy zakładając nasze grządki. Walory smakowe jakie uzyskujemy hodując nasze warzywa nadają prawdziwą głębie smaku naszym potrawą. I właśnie o to chodzi aby jeść zdrowo i w dodatku z satysfakcją, że sami wyhodowaliśmy warzywa, które posłużą nam do przygotowania posiłku. Jeśli ktoś jadł pomidora, którego sam uprawiał to wie czym różni się od tego z marketowej półki. Ale warzywa to nie tylko smak czy wygląd ale również bogactwo witamin i innych związków pozytywnie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Witaminy pomagają nam w codziennym funkcjonowaniu oraz są niezbędnym elementem dnia. Bez nich nasz organizm nie może prawidłowo pracować a żadne sztucznie witaminy i związki mineralne nie zastąpią nam prawdziwych składników. Do witamin znajdujących się w warzywach między innymi zaliczamy prowitaminę A, witaminy z grupy B, C, E oraz K jak również wiele innych składników wspomagających nasz organizm. Więc zanim sięgniemy po kolorową pigułkę warto zastanowić się, czy nie lepiej dostarczyć sobie witaminy poprzez naturalną drogą, jaką są warzywa z w własnej produkcji.

mgr inż. Jonasz Walachowski

  • 2013-03-06 15:41 Beata
    Ja już kilka razy w tym roku rzeżuchę uprawiałam i nie mogę sie najeść tak bardzo mi smakuję:) Polecam wszystkim aby kombinowali, satysfakcja murowana :)
  • 2013-02-18 15:07 Ilona
    Ciąg dalszy hodowli. Posiałam kilka dni temu rzodkiewkę i można powiedzieć, że wszystko idzie zgodne z planem:) już czuję ten przepyszny smak:)
  • 2013-01-28 15:43 Ilona
    Już pierwsze kroki poczyniłam. Ziemię i doniczkę już mam, pozostało mi kupić jeszcze nasiona i można na parapecie zacząć hodowle:) już nie mogę się doczekać:) Napiszę później jak się udała hodowla:)