Jak ciąć – Róże wielokwiatowe?

Róża to królowa krzewów. Często błędnie uważana za roślinę wymagającą. Dzielimy je wg różnych źródeł na rozmaite grupy. Klasyczny podział wyróżnia róże: wielkokwiatowe, wielokwiatowe, pnące, okrywowe, parkowe.

        Róże wielokwiatowe zamiast pojedynczego kwiatu posiadają całe kwiatostany. Kwitną obficie i często powtarzają kwitnienie szczególnie po usuwaniu zwiędłych kwiatów. Tnie się je podobnie do róż wielkokwiatowych.

 

 Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

I rok

      Jeśli zakupiliśmy sadzonkę z gołym korzeniem to podczas sadzenia przytnijmy korzenie o połowę. Już pierwszej wiosny tniemy krótko 10-20cm nad ziemią kiedy minie ryzyko dużych przymrozków. A najlepiej wg starej zasady mówiącej, że róże tnie się wtedy kiedy kwitną forsycje. Najlepiej ciąć nad oczkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Usuwamy wszystkie pędy rosnące do środka krzewu, złamane i martwe. Latem po kwitnieniu usuwamy przekwitłe kwiatostany

 

Cięcie zachowawcze

          Cięcie przeprowadzamy co roku. Termin cięcia wiosennego tak jak to opisano powyżej w roku I. Cięcie najlepiej wykonać ok. 10-20cm nad ziemią. Poza tym usuwamy co roku wszystkie pędy chore, uszkodzone i martwe. Co kilka lat usuwamy pędy najstarsze. Latem po kwitnieniu usuwamy kwiatostany tnąc nad niżej położonym zdrowym liściem. Pamiętajmy także o usuwaniu u samej nasady odrostów korzeniowych.

 

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/