Lato. Czas, kiedy każdy z nas poszukuje odrobinę czasu na leniuchowanie najlepiej pośród drzew, krzewów i kwitnących bylin. Odpoczynek w formie biernej jak również aktywnej w ogrodzie, napawają pozytywnymi emocjami i energią.

Odpoczywać w ogrodzie możemy podczas pielęgnacji roślin. Jest to moment, kiedy możemy również obserwować zachodzące zmiany w naszym zielonym zakątku. Jest to fascynujące, jak z małego nasionka, po kilku dniach kiełkuje siewka, a w mgnieniu oka pojawia się dorosła roślina. Jest to w szczególności niesamowite dla osoby, która ceni sobie naturę oraz dąży do otaczania się jej pięknem. Idealnym miejscem  na spędzenie czasu samotnie lub wraz ze znajomymi jest patio.

Patio to salon pod gołym niebem w formie ogródka wypełnionego kolorowymi roślinami
o niezwykłych zapachach i pokroju. Jest to typ wnętrza ogrodowego o różnych kształtach, otoczonego ścianami bądź roślinnością. Patio jest miejscem schadzek i spotkań. Uzupełnieniem takiego miejsca może być grill, kominek, wędzarnia, ławki, pergole, leżak, stolik, itp. Można zawiesić też tu hamak. Często centralne miejsce stanowi rzeźba, fontanna, studnia, pojedyncze drzewo, czy kompozycja roślinna. Dominantę mogą stanowić również ciekawie ustawione donice z roślinnością.

Nawierzchnia z której zbudowane jest patio może być różnorodna np. gres, płytki ceramiczne, kostka brukowa, kolorowe kamienne płyty, kamienie. Takie połączenie materiałów może dodać charakteru temu miejscu.

Patio w ogrodzie jest doskonałym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku. Latem stanowi idealne schronienie przed upałem oraz stwarza miejsce na chwile odetchnienia po ciężkim dniu. Jesienią tworzy wysoką barierę stworzoną z ozdobnych roślin miskanta (Miscanthus sinensis), które dają zarówno cień jaki i tworzą klimatyczny nastrój poprzez szum liści. Bergenie to element zimozielony ogrodu, które wraz z funkiami stanowią wypełnienie patio oraz tło dla niższych roślin kwitnących np. lobelii.

mgr Marta Klebanowska

patio