To doskonała pora, by pomyśleć o aranżacji naszej rabaty na nowy sezon. Podpowiadamy jakimi barwami je wypełnić, aby móc cieszyć się nimi letnią porą.

O lecie myśleć teraz? Tak! To nie jest przesada ani nadgorliwość. Cynie, komosy oraz wiele innych ozdobnych roślin jednorocznych możemy wysiewać w najbliższych tygodniach. Nowe odmiany o kwiatach w modnych barwach będą podstawą rabatowych aranżacji upiększających ogród w pełni sezonu.

W nadchodzącym sezonie kolor różowy będzie przeznaczony dla wszystkich tych. którzy cenią przed wszystkim siłę. Różowe kwiaty malwy i lwie paszczy tryskają energia i przyciągają swymi pogodnymi odcieniami wzrok z daleka. Natomiast kwiaty białe promieniują świeżością, nieskazitelnością, elegancją i lekkością. Jeśli kolor połączy się z rustykalną formą – jak w przypadku białych odmian maku polnego i groszku pachnącego – rabata zachwyci nas szlachetnym urokiem wiejskich grządek kwiatowych.

Barwy fioletowej od dawien bowiem przypisuje się działanie magiczne. Jej odcienie, od jasnoliliowych do pełnych ciemnych fioletów, okrywają płatki kwiatowe wielu roślin rabatowych i doniczkowych, jak na przykład werbena czy petunii. Odcienie pomarańczowe, kolejna ozdoba letniego ogrodu, otaczają rabatę obłokiem ciepła i tworzą optymistyczny nastrój. Kolor zachodzącego słońca znajdziemy m.in. na płatkach kwiatów nagietka, aksamitki czy maczka kalifornijskiego.

Wiele gatunków jednorocznych najlepiej uprawiać z nasion. Jest to także dobra metoda dla wszystkich miłośników roślin, chcących z bliska przyglądać się procesowi ich kiełkowania i początkom wzrostu. Alternatywą są gotowe młode roślinki, które kupujemy pod koniec kwietnia i w maju. W tym okresie bardzo duże jest zapotrzebowanie na balkonowe petunie, surfinie, werbeny i pelargonie.