Liatra zwana także motylim kwiatem pochodzi z południowej i wschodniej części Ameryki Północnej. Ma charakterystyczny, ale oryginalny wygląd, który pozwoli wprowadzić nam do ogrodu trochę nowoczesności i egzotyki, choć tak naprawdę jest to roślina silnie zadomowiona w naszym kraju i łatwa w uprawie.

Liatra należy do roślin cebulowych, która zimuje w gruncie. Posiada niezbyt grubą ale sztywną łodygę. kwiaty przypominają gęste kłosy, kwiatostan składa się z wielu małych kwiatuszków wyglądem przypominający koszyczek. barwa kwiatowa zazwyczaj lilioróżowa, jasnofioletowa lub fioletowa, choć spotykane są także odmiany o kwiatach barwy białej np.,,Floristan White,, lub ,,Alba,,. 

Okres kwitnienia przypada na miesiące od sierpnia do października. Roślina łatwa w uprawie, niezbyt wymagająca i odporna na mrozy i długie okresy suszy. W okresie letnim można ja nawozić nawozem wieloskładnikowym. Najłatwiej rozmnożyć ja poprzez rozsadzenie dorosłych roślin, delikatne rozerwanie bulwek i systemu korzeniowego, choć wskazany jest również wysiew z nasion. Najlepiej taki zabieg prowadzić w kwietniu. Głębokość sadzenie bulwek wynosi 10cm , mogą być skonsumowane przez gryzonie dlatego lepiej sadzić je w odpowiednich pojemnikach. 

Idealnym miejsce do sadzenia liatr jest stanowisko słoneczne z podłożem żyznym i przepuszczalnym, zimą gleba nie  powinna zbyt wilgotna. Może zimować w glebie i w przeciwieństwie do innych roślin nie wymaga przesadzania, może rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat. Dopiero słabsze kwitnienie jest sygnałem aby przesadzić roślinę.

Zastosowanie

Na rabaty bylinowe i na kwiat cięty. Wprowadza swym wyglądem nieco egzotyki do ogrodu, bardzo dobrze prezentuje się na tle ciemnej zieleni lub w towarzystwie traw ozdobnych. Odmiany niższe mogą rosnąć na skalniku. Ze względu na ich strzelisty pokrój często łączy się liatrę z gatunkami o dużych kwiatach (lilią, różą czy gerberą) lub kwiatostanach, np. z czosnkiem. Doskonale prezentują się również w dekoracjach pogrzebowych. W wiązankach na podkładzie z jodły lub we florecie kwiaty te stanowią element wydłużający.

Liatra kłosowa jest rośliną miododajna i tym samą bardzo lubianą przez motyle. Kwiaty rozkwitają się w przeciwnym kierunku niż to jest zwykle obserwowane- najpierw kwiaty znajdujące się najwyżej. Zbyt zwięzła gleba i bardzo wilgotna może powodować gnicie bulw.

Liatra