Rośliny ozdobne uprawiam od ponad 30 lat. Na początku były to rośliny jednoroczne, później pojawiły się byliny, dalej  krzewy liściaste i iglaste . Do dziś nie polubiłem iglaków. Iglaki owszem sadzę w ogrodach ale po to by zimą ogrody nie były szare. Nie lubię iglaków, koniec kropka, zwłaszcza nienawidzę tuj (poza formowanym żywopłotem). Prawdzie ogrody są kolorowe, kwitnące, pachnące.  Uczestniczę w światowych wystawach ogrodniczych i zawsze dominują w ogrodach kwitnące roślinki.(Tuj nie spotyka się).

Dziś  pijąc poranną kawę na tarasie urzekły mnie  jeżówki. Pierwsze wrażenie jakie nasuwa sie na widok tej rośliny "nadęta". Kwiat jeżówki nie należy do zbyt subtelnych. Budowa jest bardzo prosta. Kwiat malowany w przedszkolu, składa się z środka i płatków. Jeżówkę posadziłem przy południowej stronie tarasu. Uwielbiają słońce. Zapytacie dlaczego jeżówka obsadziłem taras? Odpowiedz jest prosta, wokół tarasu lubię mieć rośliny kwitnące latem bo wtedy najwięcej czasu spędzamy na tarasie.  Lubię rośliny, które nie pokładają się, to znaczy, że w czasie kwitnienia mają sztywne łodygi. Jeżówka bez wątpienie do nich należy.  Olbrzymim atutem jeżówki jest to, że należy do roślin miododajnych. Przyciąga owady, zwłaszcza motyle. Dziś dzień jest pochmurny wiec nie udało mi się zrobić zdjęcia  motylkom, ale pszczołom to i owszem. I co najważniejsze, jeżówka  długo kwitnie ok. 6-8 tygodni, po przekwitnieniu kwiatostany ładnie zasychają i stanowią ozdobę przez całą jesień. Na zimę ścinam suche kwiatostany bo czernieją.

Jakie towarzystwo dla jeżówki? Mam bardzo swobodny styl w ogrodzie. Naśladujemy ogrody angielskie wiec  głęboko przemyślana przypadkowość. Jeżówka interesująco wygląda w połączeniu z krwawnicą (jeżówka przed). Uzyskujemy fioletową plamę w ogrodzie. Na zasadzie kontrastu można połączyć z żółtą rudbekią (kwitną w tym samym czasie).  Mamy założenia projektowe gdzie jeżówki  kwitną na tle żywopłotu lub pęcherznicy. Ciekawie prezentuje sie na rabacie jako pojedynczy okaz.

Uprawa jeżówek nie jest  problematyczna. Roślina lubi stanowisko słoneczne, podłoże: bez szczególnych wymagań. Rośnie w piachu i glinie – ale wtedy jest niższa. Optymalne podłoże to próchnicze przepuszczalne, jeżówka w fazie wzrostu nie pogardzi nawozami podobnie jak większość roślin.  Podobnie jak większość bylin (byliny: rośliny kwitnące, zimujące, ale bez pędów zdrewniałych)  co 3-5 lat wymaga odmłodzenia, to znaczy, że należy wykopać roślinę podzielić  na mniejsze sadzonki i ponownie wsadzić. Czynność tą wykonujemy jesienią. Jeżówka w ogrodach lubi się  sama wysiewać. Jeśli poznamy siewkę i nie potraktujemy jej jako chwast mamy gotową sadzonkę.

Spotykamy wiele odmian jeżówek, nie znam ich nazw, dla mnie jeżówka jest w kolorze takim jak w poniższej galerii, ale bywają też białe jeżówki. Kiedyś w sprzedaży  pojawiła się odmiana żółta – totalna katastrofa.

Co jeszcze  ważne – od czasu do czasu ślimaki lubią podjeść listek jeżówki, ale nie  jest to dla ślimaków przysmak, szybko rezygnują z jeżówki  i zażerają się funkiami.

 

mgr inż. Przemysław Jakubowski

Ulubione moje roślinka – Jeżówka.