Ściany oporowe, murki, podwyższone rabaty – wszystkie te elementy kształtują trzeci wymiar ogrodu. Dzięki nim przestrzeń nie jest płaska. Do ich budowy można wykorzystać cały szereg materiałów, coraz łatwiej dostępnych także w Polsce. Wybór powinien być uzależniony od stylu ogrodu.
Najczęściej wznosi się niskie murki od 10-50 cm budowane z łamanych bądź ciętych kamieni, cegieł, ozdobnych bloczków betonowych, które są szczególnie popularne w krajach zachodniej Europy. Wszystkie materiały można układać w różny sposób. Całkowicie pionowo lub z lekkim odchyleniem do wnętrza; idealnie prosto równając do poziomicy lub pozornie niedbale co daje ciekawy efekt przy ścianach kamiennych i z postarzanej cegły; dobierając elementy tej samej wielkości i faktury lub mieszając je.
Kolejną ważną rzeczą, nad którą należy się zastanowić jest rodzaj i kolor fugi. Może ona być jasna lub ciemna, zbliżona barwą do materiału budulcowego lub kontrastująca z nim, wklęsła lub wypukła. Ta sama cegła lub kamień mogą wyglądać całkiem inaczej z różnym sposobem ich łączenia. Należy pamiętać, że choć fuga wklęsła zdobyła o wiele większą popularność to obniża ona nieznacznie trwałość konstrukcji, która może z czasem pękać. Natomiast fugi wypukłe (cyklopowe) są bardziej trwałe chociaż dla wielu nadal pozostają po prostu brzydsze (pamiętajmy, że wielu twórców np. Gaudi także zostali docenieni po wielu latach mimo początkowej masowej krytyki).
Tak naprawdę w każdym ogrodzie kluczową rolę i tak odegrają rośliny. Każda pergola, trejaż, ławka czy murek dopiero wtedy wyglądają naprawdę atrakcyjnie kiedy zaczną oplatać je pędy bluszczu, przewieszą się przez nie gałązki irgi dopasowujące swój kształt do podpory czy przysłoni je u podstawy kwitnąca lawenda. Ciężko oceniać dom bez mebli. W ogrodzie stanem surowym będą powierzchnie płaskie, ogrodzenia czy opisywane murki a meblami roślinność.
Rodzaje fug