wersja 1

Projekt – rzut z góry

Projekt – rzut z góry – bez numerów roślin

Specyfikacja gatunkowa wg grup roślin

Specyfikacja gatunkowa wg numerów na projekcie

wersja 2

Projekt – rzut z góry

Projekt – rzut z góry – bez numerów roślin

Projekt – rzut z góry – siatka kwadratów

Kosztorys

Specyfikacja gatunkowa wg grup roślin

Specyfikacja gatunkowa wg numerów na projekcie

System automatycznego nawadniania ogrodu

Schemat rozmieszczenia źródeł światła

Ogólne zasady pielęgnacji ogrodu

 

Opis:

Przedstawiony projekt ogrodu łączy style projektowe najbardziej zbliżając się do ogrodów w stylu japońskim.

Uwzględniono wykorzystanie szeregu roślin już istniejących na posesji z czego niektóre mogą pozostać na swoim miejscu, a inne zostaną przeniesione. Dobrane gatunki łączą tę istniejącą roślinność z szatą ogrodu japońskiego. Będą to m. in. klon japoński, kwitnąca ozdobna wiśnia, magnolia, rozmaite trawy w tym: miskanty chińskie, rozplenice japońskie czy najniższe hakonechloe, a także tawuły japońskie, różaneczniki (Rhododendron), azalie oraz gatunki iglaste jak modrzew japoński czy sosny drobnokwiatowe.

Rośliny tworzą spójne kompozycje harmonizujące ze sobą. Wiele gatunków powtarza się w rożnych miejscach ogrodu co spaja całość. W niektórych miejscach w tle na ogrodzeniu zaproponowano pnącza w postaci przywarki japońskiej oraz podobnej do niej hortensji pnącej.

Nawierzchnie w ogrodzie ułożone są w miękkie kształty. Łukowate linie wyznaczają trawnik, ściółkę z kory czy kamyczka, ale także nawierzchnię utwardzoną pod samochód czy ciągi piesze. W kilku miejscach zaproponowano przejścia/kładki z desek z drewna egzotycznego. Prowadzą one kolejno do: domku narzędziowego, kompozycji z kamieni (w tym źródełka wodnego np. kamienia spływającego wodą), zakątka z gatunkami owocującymi.

W umówionym miejscu wyrysowano przestrzeń pod altanę ogrodową. Będzie z niej wspaniały widok na ogród. Rozmiar altany przyjęto 4m x 4m. Tak duża altana, a także domek na narzędzia i jeszcze parę roślin zmieściło się w tej lokalizacji dzięki powiększeniu obecnej przestrzeni o szeroki pas ziemi na południe w stosunku do obecnego ogrodzenia.

Front ogrodu został w większości wybrukowany, aby można było swobodnie przemieszczać się od samochodu do biura i dalej do mieszkania. Wzbogacono jednak tę przestrzeń także roślinnością. Część gatunków może rosnąć w gruncie, a tam gdzie dostanie się do gleby może być niemożliwe zaplanowano postawienie donic. Na prawo od podjazdu jest jeszcze na tyle dużo miejsca, że zmieści się tam wiatka czy szafka śmietnikowa.

Ogród zaplanowano tak, aby wymagał możliwe mało pielęgnacji i nie przysparzał Inwestorowi nadmiernych prac. Dodatkowo rośliny dobrano na zasadzie następstwa kwitnienia, aby o każdej porze roku coś cieszyło oko.

mgr inż. arch. kraj. Robert Bąbelek

Sylwetki roślin wg numerów na projekcie