Piwonia (Paeonia)- to roślina z rodziny piwoniowa tych (Paeoniaceae). Pochodzi głównie z obszarów Europy i Azji, jedynie 2 gatunki wywodzą się z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej.

Piwonie to głównie gatunki bylinowe, jest tylko kilka okazów niewysokich krzewów.

Rośliny te są popularne i często spotykane w polskich ogrodach przydomowych jak i ogródkach działkowych. Cenione są ze względu na kwiaty, liście jak i samą formę.

Kwiaty piwonii występują w wielu formach, kształtach i kolorach. Najpopularniejsze są kwiaty pełne czyli takie z największą ilością płatków. Jednakże niezależnie od ilości płatków  każda piwonia wydziela przyjemny różany zapach. Wielu osobą zapach ten kojarzy się z końcem wiosny i początkiem lata. Piwonie kwitną w maju i czerwcu, a kwiaty osiągają średnice do 20 cm, są bardzo dobrymi kwiatami ciętymi i długo wytrzymują w wazonie. Jednakże roślina ta kwitnie dobrze jedynie na stanowisku słonecznym.  Ozdobne są także liście ciemnozieloni i lśniące, które jesienią nabierają jeszcze ciemniejszej barwy. Niestety wszystkie piwonie są roślinami, które nie są zimozielone.

Rośliny osiągają od 70 do 90 cm wysokości. Odmiany krzaczaste są wyższe i osiągają do 2,5 m. Piwonia rośnie w górę jak i boki tworząc ładny pokrój.

Są to rośliny jednak wymagające co do stanowiska. Potrzebują gleby wilgotnej i próchniczej lekko zakwaszonej. Przez posadzeniem stanowisko należy głęboko skopać, dodać obornik i napowietrzyć glebę bo te rośliny głęboko się korzenią. Po posadzeniu roślina potrzebuję około 2 lat aby dobrze się ukorzenić , dopiero po tym czasie osiąga odpowiedni stan aby pokazać swoje prawdziwe piękno.

Piwonia może rosnąć na tym samym stanowisku około 10 do 15 lat, jednak gdy zauważamy iż zaczyna marnieć należy ją przesadzić i zadbać o odpowiednie pH gleby jak i wilgotność.

Jest to roślina zimoodporna, jednak w surowsze zimy niektóre gatunki  mogą przemarzać.

Piwonie rozmnaża się przez podziała rośliny. Zabieg ten powinniśmy przeprowadzać pod koniec sierpnia, początek września. Każda nowa rozsadka powinna mieć kilka zdrowych pąków na końcach pędu jak i kilka grubych korzeni. Po posadzeniu nowej rozsady, roślinę należy zasilać dobrze rozprowadzonym obornikiem(kompostem) bądź nawozami mineralnymi przeznaczonymi dla bylin ogrodowych.

Mimo swoich wymagań piwonie niewątpliwie są ozdobą czerwcowego ogrodu. Mogą zachwycać kolorem w grupowych nasadzeniach, bądź jako pojedyncza roślina na tle drzew.

 

                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                                                                  Anna Stępień

Piwonia