Projekt koncepcyjny

Kosztorys

Specyfikacja gatunkowa wg grup roślin

Specyfikacja gatunkowa wg numerów na projekcie

System automatycznego nawadniania ogrodu

Schemat rozprowadzenia wody deszczowej z rynien

Schemat rozmieszczenia źródeł światła

Ogólne zasady pielęgnacji ogrodu

 

 

Opis:

Projektowany ogród znajduje się na naturalnie pochyłym terenie o różnicy poziomów ponad 1m. Tak ukształtowana powierzchnia daje bardzo wiele możliwości ciekawej aranżacji, z których zwyczajnie nie można nie skorzystać.

Najważniejsza część ogrodu to obszar znajdujący się z tyłu do domu tzn. w części południowej. To tam znajduje się największa część przeznaczona do zagospodarowania i to właśnie w stronę południową pochylony jest stok.
Założenia projektowe:

Właścicielom zależało na pozostawieniu znacznej części zadarnionej i umieszczenie w projekcie gatunków niekłopotliwych – przede wszystkim iglastych oraz wzbogacenie kompozycji roślinami kwitnącymi np. magnolią.

W ogrodzie stworzono dwa poziomy rozdzielone skarpą obsadzoną ciekawymi zestawieniami gatunków iglastych w różnych formach i kolorach oraz roślinami liściastymi o barwnych liściach. Wszystkie gatunki w zasadzie nie wymagają większej opieki.

Na wyższym poziomie pomiędzy skarpą a budynkiem mieszkalnym rozciąga się kamienna ścieżka łącząca najważniejsze elementy tj. taras, zaprojektowaną wędzarnię z grillem, drewutnię oraz kamienne schody, które w trzech miejscach przecinają skarpę łącząc oba poziomy. Kamienne łączniki są nie tylko funkcjonalne, ale stanowią także bardzo ważny element ozdobny.

W ogrodzie nie zabrakło wspaniałych gatunków kwitnących takich jak magnolia czy hortensje oraz bylin np. zawilców tworzących kolorowe łany. Kompozycje można okresowo wzbogacać roślinami cebulowymi np. tulipanami.

Wzdłuż wschodniej granicy działki oraz na jej przedzie także znalazł się trawnik wzbogacony minimalistyczną kompozycję z wykorzystaniem istniejącej w północno-wschodnim narożniku sosny.

Różnice poziomów, mnogość barwnych kompozycji roślinnych oraz obecność kamiennych akcentów w ogrodzie tworzą niepowtarzalny klimat i zachęcają do przebywania w nim.

 

mgr inż. arch. kraj. Robert Bąbelek

Wizualizacje

Sylwetki roślin wg numerów na projekcie

Elementy