Lawenda, malownicza roślina o intensywnie fioletowym kolorze i wyjątkowym zapachu, który nada Twojemu ogrodowi nutę romantyczności, a ciału ukojenie i ulgę od bólu. Roślina, która na dobre wpisała się w krajobraz Prowansji, gdzie unoszący się zapach kwitnących lawend działa na wszystkie zmysły.  Według Japończyków małżeństwo zawarte na polu lawendowym będzie zawsze szczęśliwe dlatego przybywają do Prowansji aby powiedzieć sobie sakramentalne ,,tak,,

Już w czasach starożytnych lawenda była obiektem upraw, zwłaszcza na terenach Basenu Morza Śródziemnego. Służyła jako składnik do produkcji olejków i balsamów do kąpieli. W Grecji niezwykle popularny i niezwykle ceniony był miód lawendowy, który posiadał właściwości smakowe i kosmetyczne. Wiele stuleci później Anglicy docenili wyjątkowe właściwości zapachowe lawendy i używali jej jako pachnidło. Nasze babki kupowały lawendę i trzymały ją w szafach i skrzyniach, ponieważ nie tylko odstraszała mole, ale także nadawała świeżości ubraniom. Od lat zielarze znają także jej lecznicze działanie. Może zatem warto postarać się, by roślina ta rosła i w naszym ogrodzie?

Lawenda posiada wiele właściwości leczniczych:

– pomaga wlaczyć z bólem brzucha

– redukuje skurcze mięśni gładkich

– zwalcza bóle i zawroty głowy

– ma działanie bakteriobójcze i uspakajające

Jak hodować

Lawendę wysiewamy z nasion wczesną wiosną Najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i zasobnych w wapń. Jeśli zatem marzymy o bajkowej leśnej kompozycji iglaków, wrzosów i lawendy powinniśmy zdecydować się jednak na inny dobór roślin. Lawenda bowiem wyjątkowo nie znosi tego towarzystwa, ponieważ źle rośnie na glebach kwaśnych.

Przed wysianiem lawendy powinniśmy zadbać o dobry drenaż stanowiska. Roślina ta lubi gleby żyzne i przewiewne, łatwo nagrzewające się. Piaszczyste. Nie siejmy jej zatem na ciężkich glebach gliniastych. W podobnych warunkach zaleca się wysadzanie lawendy z sadzonek. Jest odporna na suszę, ale źle znosi zalanie, dlatego ważne jest by w pielęgnacji lawendy zarówno na ogrodowych rabatach jak i w balkonowych pojemnikach nie przesadzać z nadmiernym podlewaniem lawendy.

W celu dobrego rozkrzewienia się lawendę powinniśmy co jakiś czas przycinać. Wyżej jesienią, po kwitnieniu i niżej wczesną wiosną. Dzięki temu lawenda zachowa swój gęsty i zwarty pokrój. Powinniśmy także zadbać o okrycie sadzonek na zimę.

Lawendę rozmnożyć można z nasion lub sadzonek. Nasiona wkładamy do ziemi późną jesienią i zakrywamy je lekko liśćmi lub folią, żeby zapobiec jej zmarznięciu. Gdy roślinki osiągną wiosną wysokość 6-8 cm, rozdzielamy je i przesadzamy na przygotowane stanowiska, w odległości ok. 70 cm. Oczywiście nie musimy lawendy pozyskiwać z nasion – możemy kupić gotowe sadzonki w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym.

Zastosowanie lawendy

Popularny obecnie trend w urządzaniu domów w stylu prowansalskim powinien znaleźć swoje odzwierciedlenie również w przydomowym ogrodzie. Trudno zatem przecenić walory lawendy w projektowaniu prawdziwego wiejskiego ogrodu. Jej niezwykły aromat zwabia pszczoły i motyle, co nadaje temu miejscu szczególnego uroku. Od dawna wykorzystuje się także suszone kwiaty lawendy, które, umieszczone w płóciennych woreczkach, skutecznie odstraszają mole czyhające w szafach na wełniane swetry i płaszcze.
Lawenda jest doskonałym tłem dla róż. Świetnie sprawdza się wysiewana wzdłuż ścieżek, przy altanach i drzewach. Malowniczo wygląda również jako ozdoba skarp i ogródków skalnych. To jedna z tych roślin, którą możemy z powodzeniem uprawiać w donicach i pojemnikach – dobrze sprawdza się bowiem na balkonach i tarasach.
Jest rośliną miododajną. Lawendowy miód ma niezwykły smak. Choć to może niezbyt powszechne, lawenda ma także szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej. Stosuje się ją w postaci świeżej (liście) lub suszonej (łodygi) jako składnik marynat, przyprawa do grilowanych mięs. Napar z lawendy natomiast skutecznie pomaga w leczeniu z jesiennych przeziębień. Suszone kwiaty lawendy są także atrakcyjnym dodatkiem do jesiennych kompozycji kwiatowych.

Ogród prowansalski