Zimą w domu, latem na dworze – oleander pospolity, kamelia japońska i gardenia jaśminowa. Te trzy gatunki łączy to, że zimują w domu, a latem wystawiamy je na balkony, tarasy i do ogrodu. Wszystkie są krzewami o zimozielonych liściach.

Oleander pospolity (Nerium oleander) z rodziny toinowatych pochodzi z rejonów basenu Morza Śródziemnomorskiego. Kwiaty oleandra mają średnicę 3-8 cm, są pojedyncze lub pełne, białe, różowe lub żółte. Roślina kwitnie od czerwca do września. Zimą najbardziej optymalna jest temperatura 2-12˚C, rośliny najlepiej przetrzymywać w oranżerii. W tym czasie należy ograniczyć podlewanie. Najlepszym podłożem dla oleandrów jest żyzna ziemia inspektowo-darniowa lub standardowa o pH lekko kwaśnym (około 6). Latem należy zwiększyć podlewanie, a starsze rośliny powinno się przycinać. Krzewy rozmnaża się przez sadzonki pędowe pobierane wiosną. Wtedy też rośliny się przesadza. Oleander łatwo się ukorzenia, nawet w wodzie.

Kamelia japońska (Camelia japonica) należąca do rodziny herbatowatych pochodzi z górzystych lasów wschodniej Azji, występuje w Japonii, Chinach i Korei. W naturalnych warunkach osiąga wysokość 15 metrów. Kamelia zakwita w zimie, okres jej kwitnienia trwa od listopada do kwietnia. Kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne, białe lub różowe. Kamelię rozmnaża się przez sadzonki pędowe lub pędowo-dwuwęzłowe pobierane w styczniu lub w sierpniu. Sadzonki najlepiej zamoczyć w ukorzeniaczu i przetrzymywać w temperaturze 20-22˚C. Ukorzenione rośliny najlepiej wysadzać do ziemi wrzosowej, lekko kwaśnej lub ściółki leśnej, torfu i piasku w stosunku 2:1:1. W pierwszym roku uprawy roślinę należy przesadzić, a wiosną i jesienią pędy uszczykiwać nad 3-4 liściem. Kamelię powinno się przetrzymywać zimą w temperaturze 10-12˚C, w jasnych pomieszczeniach. Podłoże powinno być stale wilgotne, dlatego też roślinę należy obficie podlewać. Latem (od czerwca do lipca) roślina wytwarza pąki kwiatowe na następny rok. Nie powinno się jej wtedy przestawiać, gdyż grozi to zrzuceniem pąków. W sierpniu kamelię można wynieść do ogrodu, do półcienia na 5-6 tygodni. Liście kamelii powinno się przemywać letnią wodą.

Gardenia jaśminowa (Gardenia jasminoides) z marzanowatych pochodzi z Azji wschodniej. Naturalnie występuje również w Afryce. Liście ma skórzaste i błyszczące. Kwiaty o średnicy 8-10 cm, białe lub żółte, pachnące zakwitają zimą, od listopada do lutego. Inne gatunki gardenii kwitną od maja do września. Latem rośliny przetrzymuje się na zewnątrz, w miejscach półcienistych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Podlewa się je wtedy umiarkowanie i nawozi nawozami humusowymi bez wapnia. Zimą najlepiej jest rośliny ustawiać w miejscach ciepłych (18-20˚C) o wilgotnym powietrzu. Gardenię rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe, które umieszcza się w podłożu zasobnym, bezwapiennym o pH 4-4,5, ciepłym – o temperaturze 25˚C.

Joanna Kostrzewa

Gardenia