Obecnie w sprzedaży znajduje się ogromna różnorodność gatunków i odmian roślin. Wszystkie prezentują się pięknie, co powoduje, że nie potrafimy dokonać wyboru, która z nich ma się znaleźć w naszym ogrodzie. Dodatkowym problemem jest nasza mała wiedza na temat wymagań i potrzeb, jakie musimy spełnić, aby roślina prezentowała się atrakcyjnie. Istnieje również wiele gatunków, które nie będą wstanie przystosować się do panujących warunków naszego ogrodu. Dlatego należy wiedzieć, jakim wyzwaniom będzie musiała sprostać roślina (m. in. pH gleby, czy ilość słońca, jaką będzie mogła wykorzystać w ciągu dnia). Istnieje również bezpieczniejszy przepis na ładnie rosnące rośliny, którym jest wybór gatunków o małych wymaganiach.

Jednym z takich przykładów jest krzew o nazwie żylistek, dorastający do ok. 2 metrów wysokości. Gatunek ten, co roku w maju i czerwcu obsypuje się w zależności od odmiany białymi lub różowymi kwiatami, które stają się główną ozdobą ogrodu.

Kolejną zaletą, która powinna Państwa przekonać do wykorzystania żylistka na swojej działce, są jego małe wymagania. Nie potrzebuje on specjalnej gleby, dobrze poradzi sobie na przeciętnej. Ważne jest jednak, aby zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Najlepszym dla niego miejscem będzie stanowisko słoneczne, jednakże w półcieniu równie dobrze sobie poradzi i nie spowoduje to zmniejszenia kwitnienia.

Jak większość roślin, krzew ten w surowsze zimy może przemarznąć. Jednak posiada on duże zdolności regeneracyjne. Wystarczy, że wytniemy przemarznięte fragmenty gałęzi, a roślina szybko się odnowi. Dodatkowo w celach pielęgnacyjnych, po przekwitnięciu możemy pousuwać uszkodzone pędy lub takie, które już nie kwitną, aby wzmocnić roślinę, wymusić na niej lepsze rozkrzewianie się, a jednocześnie zapobiec nadmiernego zagęszczeniu się krzewu, co mogłoby zmniejszyć intensywność kwitnienia.

Z powyższego opisu można wywnioskować, iż żylistek nie wymaga dużych nakładów pracy, aby co roku zdobić nasze ogrody, dlatego zachęcam – niech w naszych ogrodach zagoszczą żylistki!

Magdalena  Majchrzycka

Żylistek