Architektura ogrodowa

 

Czy ogrody wypełnione jedynie trawnikiem i kompozycjami roślinnymi to ogrody kompletne? Oczywiście, że tak, ale jeśli wzbogaci się je o dodatkowe elementy to z pewnością nabiorą niepowtarzalnego charakteru. Ścieżki ogrodowe, murki, elementy wodne to piękne wykończenie krajobrazu. Poniżej lista najczęściej wykonywanych przez nas komponentów ogrodu.

Szacunkowy koszty mogą Państwo sprawdzić w cenniku.


WODA W OGRODZIE

Pobudza zmysły, dostarcza wrażeń słuchowych i wzrokowych. Woda w ogrodzie pozwala obserwować przyrodę: ciekawe owady i przylatujące ptaki.

  • Oczka wodne

    Odbijają promienie słońca i wprowadzają niepowtarzalną atmosferę. Można wybudować zarówno małe oczko jak i większy zbiornik wodny. Niektórzy nazywają je „duszą” ogrodu, która tworzy korzystny mikroklimat sprzyjając wzrostowi roślin i umilając odpoczynek w ogrodzie.

 

  • Kaskady

    Urozmaicają krajobraz wokół oczka wodnego. Mogą przybierać różne kształty oraz formy. Wszystko zależy od tego ile posiada się miejsca, jakimi dysponuje się środkami pieniężnymi oraz jak bardzo rozwinięta jest fantazja budującego. Wszystkie te elementy wpływają na końcowy efekt całej wykonanej pracy. Woda płynąca po kaskadowych półkach przykuje uwagę każdego miłośnika ogrodu.

 

  • Rzeki, strumienie

    Warto wykorzystać różnicę poziomów w ogrodzie, aby umieścić w nim płynącą spokojnie wodę. Strumień można wybudować nawet na płaskim terenie, ale wtedy trzeba małej ingerencji w kształt terenu. Rzeki i strumienie są wspaniałym urozmaiceniem dla zbiorników wodnych, do których mogą wpływać.

 

  • Ściany wodne, fontanny, źródełka

    To idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną posiadać element wodny, ale nie mają wystarczającej ilości miejsca. Każdy taki element to wspaniałe poidełko dla ptaków i owadów, przez co daje dużo radości obserwatorowi. Najczęściej umieszczamy takie elementy w miejscach dobrze widocznych z okien czy tarasu.


DRENAŻ I ODWODNIENIE

W wielu ogrodach gleba jest słabo przepuszczalna i mokra. Aby pozbyć się zastoisk wody a także odprowadzić nadmiary wody z okolic budynku wykonuje się liniowe odprowadzenie wody. Bardzo często odprowadzamy także wodę opadową z dachów. Wszystkie rynny zebrane są w jedną sieć połączonych rur, które prowadzą wodę do studzienki zbiorczej lub rozprowadzają ją w ogrodzie.


OŚWIETLENIE

Lampy w ogrodzie stanowią ozdobę same w sobie. Dobieramy je zawsze zgodnie z charakterem domu i ogrodu. Pełnią oczywiście także rolę użytkową: w godzinach wieczornych oświetlają przejścia, schody, tarasy zapewniając bezpieczeństwo. Mogą one także wspaniale wydobyć piękno roślin oraz elementów małej architektury. Najczęściej stosujemy lampy najazdowe montowane w gruncie podświetlające rośliny od dołu bądź lampy stojące 20-80cm dające światło rozproszone.  Odpowiednio dobrane oświetlenie tworzy po zmroku prawdziwe arcydzieło.


GABIONY

To prostopadłościenny kosz wykonany z ocynkowanych prętów i siatki stalowej wypełniony kamieniem (np. gnejsem, bazaltem, granitem, żwirem), drewnem lub materiałami z odzysku (np. cegła, beton, dachówka rozbiórkowa). Początkowo był wykorzystywany w budownictwie militarnym oraz drogowym, z czasem jednak stał się cennym elementem małej architektury ogrodowej i miejskiej. Możemy z nich stworzyć ogrodzenia, niskie murki, ławki.


OGRODZENIA

Zajmujemy się stawianiem ogrodzeń przede wszystkim z siatki ocynkowanej powlekanej oraz siatki panelowej. Tego rodzaju ogrodzenia najczęściej budowane są na granicach działek. Stawiamy jednak także ogrodzenia frontowe. Bazujemy na elementach typu DREWBET, które można obejrzeć na zdjęciach w poniższej galerii. Przęsła wypełniające betonowy szkielet mogą być zarówno drewniane jak i metalowe. Wykonywane są na zamówienie. Innego rodzaju ogrodzenia wykonują już nasi podwykonawcy.


MURKI OPOROWE

Tworzone z różnych materiałów – murowane, z bloczków ozdobnych, kamienia naturalnego, podkładów kolejowych. Budujemy je najczęściej, aby uzyskać piękne kaskadowe układy na pochyłym terenie. Można je jednak postawić także na zupełnie płaskiej działce. Dodajemy wtedy ogrodowi całkowicie odmiennego charakteru poprzez wprowadzenie trójwymiaru. Przepięknie wyglądają wszelkiego rodzaju kompozycje roślinne otoczone murkami.


SKALNIAKI

A w zasadzie ogrody skalne to specjalne miejsce w ogrodzie utworzone z kamieni, żwiru i roślin, które ładnie komponuje się w zasadzie z każdym rodzajem ogrodu. Dobrze skomponowany skalniak wzbudza zachwyt. Niestety w wielu ogrodach możemy obserwować próby własnoręcznego ich tworzenia, które wyglądają jak ciastko z rodzynkami, ponieważ opierają się na przypadkowym poupychaniu okrągłych kamieni we wcześniej usypaną górkę. Oczywiście można zbudować ogród skalny także ze zwykłych otoczaków, ale trzeba z nich umiejętnie ułożyć kolejne piętra kompozycji, czego chętnie się podejmiemy. Najładniej wyglądają skalniaki z kamieni łamanych takich jak np. serpentynit, łupki, granit, marmur, wapień.


NAWIERZCHNIE

Wprowadzenie do ogrodu zróżnicowanych nawierzchni elegancko wydziela przestrzeń, dzięki czemu staje się ona przejrzysta oraz łatwiejsza w użytkowaniu. Ścieżki ogrodowe kierują wzrok obserwatora ku danemu miejscu i zachęcają do podążania w ich kierunku. W zależności od potrzeb tworzymy nawierzchnie różnego rodzaju:

  • Nawierzchnie kamienne

     

  • Nawierzchnie z plastrów drewna

     

  • Nawierzchnie żwirowe

     

  • Nawierzchnie z kostki brukowej


KONSTRUKCJE DREWNIANE

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych elementów, które możemy dla Państwa zamówić, pomalować, złożyć i ustawić. Niektóre jednak trzeba czasami stworzyć samemu od podstaw, aby pasowały w konkretne miejsce ogrodu. Większość naszych Klientów obecnie nie wyobraża sobie już ogrodu bez elementów takich jak:

  • Kompostownik

     

  • Drewutnia

     

  • Donice


TARASY

Budujemy tarasy z drewna egzotycznego, modrzewiowego lub kompozytu. Kształt tarasu i technologię budowy dostosowujemy do zastanych w ogrodzie warunków.