Nawozy wieloskładnikowe
Bardzo rzadko obserwuje się sytuację, że tylko jednego składnika pokarmowego brakuje w glebie. W większości przypadków, aby zapewnić potrzebne roślinom makro- i mikroskładniki należy stosować kilka nawozów pojedynczych jednocześnie lub nawóz wieloskładnikowy.
Nawóz wieloskładnikowy to jak nazwa sugeruje skomponowana w odpowiednich proporcjach mieszanina składników pokarmowych niezbędnych dla roślin. Bardzo często nawozy tego typu powstają przez mechaniczne mieszanie kilku podstawowych składników – nawozów pojedynczych, (np. azot, potas, fosfor) lub w trakcie reakcji chemicznych (nawozy kompleksowe).
Nawozy mieszane dzieli się na nawozy stałe, płynne i mikronawozy. Zawartość składników pokarmowych w nawozach wieloskładnikowych mieści się w bardzo szerokim zakresie, w zależności od przeznaczenia nawozu.
Produkcją nawozów mieszanych zajmuje się przemysł, ale równie dobrze można je stworzyć na własną rękę. Jeśli podejmujemy się próby mieszania nawozów, to należy pamiętać o zasadach mieszania nawozów. Nie należy łączyć:
- mocznika z nawozami saletrzanymi, superfosfatami, gdyż wydzielają się duże ilości wody i powstaje papka, którą bardzo trudno równomiernie wysiać;
- mocznika z kainitem magnezowym oraz niskoprocentowymi solami potasowymi (do 50%), mieszanka taka ma zdolność pochłaniania pary wodnej z powietrza, co utrudnia wysiew;
- nawozów fosforowych z wapniowymi, następuje uwstecznienie fosforu.
(na podstawie W.Breś, A.Golcz, A.Komosa, E.Kozik, W.Tyksiński Nawożenie roślin ogrodniczych Wydawnictwo AR, Poznań 2003)
Nawozy otrzymywane za pomocą reakcji chemicznych (kompleksowe) posiadają, co najmniej dwa składniki. Do popularnych nawozów kompleksowych produkowanych w Polsce należą m.in.: fosforan amonu (18% N i 46% P2O5), Polifoska o różnym składzie, saletra potasowa (13-14% N i 46% K2O).
Do najpopularniejszych nawozów mieszanych należą m.in.: Azofoska, Fructus, Vitaflor, Ekolist, Multivit, Floris, PG Mix, Fostar, Superba, Kemira i wiele innych.
Rynek nawozów wieloskładnikowych jest bardzo bogaty. Stosowanie tego typu nawozów oszczędza czas i pracę, jaką wykonujemy w ogrodzie, jednak wymaga od nas dużej znajomości oferowanych produktów oraz potrzeb roślin. Na szczęście zawsze możemy, spytać o radę osoby pracujące w centrach ogrodniczych.
mgr inż. E. Wojciechowska