Są nieodłącznym elementem wiejskich ogrodów. Charakteryzują się przypadkowym doborem roślin, ich rozmieszczeniem, barwą czy zapachem, ale właśnie to sprawia, że wprawiają nas w dobry nastrój, pozwalają zapomnieć o troskach życia codziennego i wrócić do dziecięcych wspomnień z ogródka naszej babci.
Roślinami idealnie nadającymi się do nasadzeń na takich rabatach są na przykład:
Ostróżka ogrodowa ( Delphinium cultorum ) – dość wysoka bylina, dorastająca od 80 do 180 cm wysokości. Największą jej ozdobą są długie, nawet 50-centymetrowe, niebieskie, różowe lub białe kwiatostany, które mogą być także stosowane na kwiaty cięte. Kwitnienie przypada na okres od połowy czerwca do połowy lipca, ale, gdy je przytniemy, zakwitną jeszcze raz we wrześniu. Dobrze radzi sobie na glebach żyznych, przepuszczalnych i wilgotnych, w miejscach osłoniętych i słonecznych. Na zimę należy ją okryć, aby nie zamarła.
Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica) – roślina o charakterystycznych wysokich do 120 cm, mięsistych łodygach zwieńczonych czerwonymi, a także pomarańczowymi, białymi i różowymi wierzchotkami. Kwitnienie przypada na czerwiec do lipca, jednak po przekwitnięciu można przyciąć je na 15 – 20 cm nad ziemią, co spowoduje powtórne zakwitnięcie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, żyznych, ale niezbyt wilgotnych.
Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora ) – bylina dorastająca do 60 – 80 cm wysokości. Kwiaty są całe żółte lub z niewielką brązową plamką przy koszyczku, pojawiają się od lipca do sierpnia. Nachyłek preferuje stanowiska słoneczne, dostatecznie wilgotne, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe, piaszczyste.
Lawenda wąskolistna ( Lavandula angustifolia ) – półkrzew o zwartym i niskim, do 50 cm wysokości, pokroju. Kwiaty są drobne, fioletowe o bardzo przyjemnym zapachu. Kwitnienie od czerwca do października, po zakwitnięciu lawendę należy przyciąć. Roślina wymaga stanowisk słonecznych, suchych i przepuszczalnych, a na zimę należy ją okryć.
Rabatę można uzupełnić o nasadzenia z drzew, bardzo dobrze w tym celu sprawdzi się brzoza brodawkowata ( Betula pendula ), a także ogrodzić płotem. Należy jednak pamiętać, aby harmonizował z całością założenia, najlepiej gdyby był wykonany z tworzyw naturalnych, np. z drewna.
Dobrym rozwiązaniem jest ściółkowanie korą sosnową. Zapobiega to przerastaniu chwastów ,a także nadmiernej utracie wilgoci.
Anna Grabkowska
Barwne rabaty