Budujemy płot krok po kroku

 

Budowa płotu w ogrodzie nie należy do najłatwiejszych zadań. Należy zwrócić uwagę na bardzo dużą liczbę różnorodnych szczegółów mających wpływ na całokształt ogrodu.

 
Zanim zacznie się podejmować jakiekolwiek działania dotyczące budowy, należy na samym początku sporządzić bardzo dokładny projekt. W projekcie powinny znajdować się między innymi dane dotyczące wymiarów jak i materiału z jakiego powstanie płot. Materiały pochodzące z firmy DREWBET, użyte zostały do realizacji projektu ogrodzenia. Firma działa na Polskim rynku od kilkunastu lat oraz posiada bardzo dużą renomę w dziedzinie budowy ogrodzeń.Firma posiada bardzo duży asortyment a materialy charakteryzują się wysoką mrozoodpornością oraz wysoką wytrzymałością na uszkodzenia. Cechy takiego płotu dają gwarancje, że na przełomie wielu lat jakość będzie niezmienna. Kolejną ważną cechą przy budowie płotu jest jego modułowość. Znając odpowiednie wymiary budowanego ogrodzenia, można bez problemu obliczyć zapotrzebowanie na odpowiednie moduły. W zależności od zastosowania moduły cechują się odmiennymi wymiarami oraz właściwościami. wysoka jakość były jednym z czynników dzięki którym produkty tej firmy zostały użyte do budowy płotu. Płot został wykonany z elementów ogrodzenia łupanego, które charakteryzują się: niską nasiąkliwością. Wyróżnia się kilka rodzajów bloczków z których składać będzie się ogrodzenie. Do podstawowych elementów zalicza się: bloczek łupany (słupkowy), bloczek łupany (podmurówkowy), bloczek fundamentowy (tzw. ,,zerówka”), oraz daszki: dwuspadowy i czterospadowy. Każdy z wyżej wymienionych elementów znajduje swoje zastosowanie na innym etapie stawiania konstrukcji ogrodzenia.
 
 
Koszt całej inwestycji wynosi jest zróżnicowany i w cenę nie są wliczone przęsła. Projekt ogrodzenia zakładał postawienie płotu na długość 17 m w skład czego wchodziło:
– 7 słupków o szerokości 0,4m i wysokości 1,6m,
– 2 przestrzenie na furtki o szerokości 0,8m i 1,1m,
– 3 podmurówki  na przęsła o wysokości 0,4m, szerokości 0,22m oraz długości  2,5m; 2,7m; 2,7m,
– 1 przestrzeń o długości 4,5m w której znajdować się będzie brama. 
 
 
Pierwszym ważnym elementem od którego należy zacząć jest odpowiednie umiejscowienie fundamentów. Jest to pierwszy krok i od niego zależy jakość dalej wykonywanej pracy. Prawidłowo wykonany fundament powinien być posadowiony na głębokość 0,8m a szerokość powinna wynosić ok. 0,05m więcej niż szerokość muru . Wewnątrz fundamentu powinno znajdować się zbrojenie, które znacznie poprawi trwałość oraz wytrzymałość na niekorzystne warunki. Dodatkowo powinien zawierać warstwę drenażową z grubej frakcji żwiru. Wierzchnią warstwę należy zaimpregnować środkiem do tego przeznaczonym. W projekcie został przewidziany środek o nazwie Dysperbit, który ma stanowić izolacje między fundamentem a resztą ogrodzenia.  Tak przygotowany element jest w pełni gotowy aby można było zacząć stawiać betonowe ogrodzenie. Zanim jednak przystąpimy do stawiania pierwszych bloczków, należy odpowiednio wymierzyć miejsca w których znajdować się będą słupki jak również podmurówka oraz przestrzenie wolne. Znając już wszystkie wymiary można przystąpić do odwiertów, w które montuje się metalowe pręty. Stanowią one dodatkowe wzmocnienie konstrukcji słupków. Tak przygotowane podstawy stanowią gwarancje prawidłowo wykonanego ogrodzenia.
 
Prawidłowo przygotowany fundament stanowi podstawę do stawiania pierwszych bloczków. Rodzaj stawianych elementów zależy od poziomu powierzchni działki na której stawiane jest ogrodzenie. Podczas budowy płotu zostały zastosowane bloczki fundamentalne tzw. ,,zerówki”, ponieważ powierzchnia poziomu działki była nachylona pod nieodpowiednim kątem. Elementy te zostały użyte aby wyrównać poziom powierzchni płotu. Brak takiego zastosowania mógłby skutkować brakiem stabilności konstrukcji. Mając jednakowy poziom na całej długości działki można przystąpić do stawiania konstrukcji słupków. Poszczególne bloczki do budowy słupków zostały ustawione jeden na drugim przymocowując je za pomocą specjalnego kleju, dzięki czemu uzyskuję się pewność iż konstrukcja jest stabilna. Każdy poziom słupka składa się z dwóch elementów identycznie pasujących do siebie. Projekt budowy ogrodzenia zakładał, iż słupek będzie się składał z 9 poziomów. Aby zachować optymalne rozdysponowanie materiałem należy słupki zbudować do połowy aby móc bez przeszkód po wyschnięciu kleju, słupki wypełnić betonem. Mając postawione słupki, można bez przeszkód stawiać bloczki podmurówkowe, które ustawione będą na dwóch poziomach, ponieważ tak zakłada projekt. Postępując analogicznie jak w przypadku słupków. Ustawia się je we wcześniej ustalonym miejscu klei odpowiednim klejem a następnie zalewa betonem. Na tym etapie można zaobserwować zarys powstającego ogrodzenia. Kolejnymi etapami było ustawienie słupków na odpowiednią wysokość sklejenie oraz wypełnienie betonem. Mając już ustawione słupki oraz bloczki podmurówkowe sklejone oraz wypełnione betonem można przystąpić od ostatniego etapu jakim było przymocowanie daszków. Daszki zostały przymocowane na specjalny klej, który jest odporny na wilgoć oraz na niskie temperatury. Całe ogrodzenie dodatkowo zostało zaimpregnowane odpowiednim środkiem co chroni przed łuszczeniem, zabrudzeniem i niszczeniem. Impregnacja ułatwia skuteczne czyszczenie muru jak również chroni przez porostami i glonami.
 
Na każdym etapie stawiania konstrukcji ogrodzenia, zastosowano zasady BHP jak również prowadzona zastała surowa kontrola jakości wykonania. Opracowanie prawidłowego projektu oraz zastosowanie materiałów najwyższej jakości jest gwarancją postawienia idealnego płotu, który cieszyć będzie przez wiele lat. 
 
Budujemy płok krok po kroku