Jak stworzyć wspaniały skalniak?

Pełen urokliwych, kwitnących roślin skalnych ogródek wśród kamieni jest marzeniem niejednego ogrodnika rozpoczynającego przygodę z roślinami. Budowa skalniaka od podstaw często nastręcza nam wielu niepotrzebnych problemów. Nie znając podstaw budowy naszej małej skalnej górki mamy dylemat: czy wystarczy po prostu usypać górę kamieni, gruzu i ziemi i posadzić rośliny czy może należy najpierw zorientować się czy przypadkiem nie możemy stworzyć z tych samych materiałów niemalże Alpinarium z prawdziwego zdarzenia.

Budowę ogródka skalnego powinniśmy rozpocząć od wytyczenia miejsca w ogrodzie. Powinno być ono na tyle słoneczne, aby choć część naszego skalniaka znajdowała się w przyszłości w pełnym słońcu. Przygotowując miejsce usuwamy chwasty, na ziemi kładziemy drenaż w postaci 20cm warstwy grubego żwiru. Możemy też wykorzystać gruz, który pozostał nam po budowie domu- zasypany później ziemią przykrytą malowniczymi skałami nie będzie widoczny, a stworzy roślinom skalnym idealne warunki w podłożu. Na warstwę żwiru ustabilizowaną kamieniami lub gruzem układamy mieszankę żyznej ziemi ogrodowej wymieszanej z piaskiem i niewielką ilością torfu lub żwiru. W ten sposób usypujemy skalniak na pożądaną wysokość. W tak przygotowanym podłożu zagłębiamy właściwe, ozdobne kamienie- wspaniale nadają się kwarcyty, piaskowce, łupki i wapienie nadadzą naszemu ogrodowi skalnemu prawdziwego, iście alpejskiego uroku. Pamiętajmy tylko, aby zawsze używać na jednym skalniaku tych samych kamieni. Nie mieszajmy skałstworzymy wtedy wrażenie sztuczności, którego przecież nie chcemy- w końcu mamy w naszym nowym ogródku naśladować naturę. Kamienie zagłębiamy zawsze na 1/3 ich wysokości w podłoże- dzięki temu nasz skalniak uzyska stabilność i nie spłynie waz z pierwszym deszczem.

Dobór roślin

Zawsze starajmy się od początku zaplanować jaką naturę chcemy naśladować. Możemy przecież stworzyć w naszym ogrodzie miniaturę tak górskiego lasu jak i alpejskiej łąki. Do najpiękniejszych roślin skalnych należy Gęsiówka kaukaska- jej odmiana ‘La Fraicheur’ okrywa się na przełomie kwietnia i maja chmurką różowych, pachnących miodem kwiatów. Kwitnie długo i tworzy rozetki filcowatych liści ozdobnych wtedy, gdy kwiaty przekwitną. Piękną pastelową kompozycję stworzymy sadząc obok jedne z najpiękniej pachnących goździków: Goździk Alwooda. Ta skalna roślina o różowych kwiatach tworzy poduchy podłużnych, niebieskawych listków, ozdobne przez cały rok. Kwitnie w maju, a piękny zapach rozchodzi się po całym ogrodzie. Równie piękne zapachy wprowadzimy do ogrodu sadząc aromatyczne bylice. Poleciłbym piękną, karłową bylicę Schmidta lub trochę wyższą bylicę Stellera. Obie mają piękne postrzępione, srebrzyste liście i nieduże żółte, pachnące kwiaty latem. Są prawdziwą ozdobą zwłaszcza wśród roślin o ciemniejszych liściach. Wspaniałą kompozycję stworzymy jeśli obok bylicy znajdzie się żurawka o ‘Palace Purple’ o ciemnopurpurowych liściach i wspaniałych, delikatnie pachnących jasnoróżowych kwiatach. Na skalniaku w każdym stylu wspaniale prezentują się lawendy. Zwłaszcza odmiana ‘Rosea’ o pięknym, równym, kulistym pokroju.

Projektując nasz skalniak nie możemy zapominać o trawach. Zestawione z lawendą sesleria skalna czy strzęplica sina stworzą nam klimat górskiego zbocza nad morzem śródziemnym, a turzyca Buchanana posadzona wraz z aromatyczną macierzanką cytrynową ‘Silver Queen’ stworzy nam kompozycję niczym ze szlachetnego angielskiego ogrodu. Piękny ogród skalny znajdujący się obok oczka wodnego czy kaskady wspaniale ozdobimy Karmnikiem ościstym. Ta rozrastająca się szeroko, niewielka roślinka przypominająca mech stwarza wrażenie jakby skalniak istniał nieprzerwanie od wielu dziesięcioleci. Latem pokrywa się masą drobniutkich białych kwiatków. Stwarza wrażenie czystej natury sama w sobie, a zestawiona z naturalnymi kamieniami wygląda malowniczo. Jeśli mamy ciemne kamieniemożemy dodać trochę koloru sadząc odmianę karmnika ościstego ‘Aurea’. Doda koloru każdemu ciemnemu zakątkowi skalniaka i wspaniale pokryje złotymi poduszeczkami każde podłoże. Do kompozycji z kamrmnikim dobierajmy równie niskie rośliny. Proponuję Pierwiosnek gruziński ‘Wanda’ o cudnych różowych kwiatach i niewielki głodek mrzygłód o żółtych wiosennych kwiatach.

Trochę jasnych żółtych akcentów dodamy sadząc tuż nad wodą Tojeść rozesłaną o kielichowatych kwiatach, pojawiających się od wiosny do późnego lata. Większość roślin skalnych to rośliny zimozielone, więc efekt zimowej ozdoby mamy zapewniony. Wszystkie z polecanych roślin znajdą Pańtwo w Naszym Sklepie internetowym, zapraszam.

 

Skalniak

2010 lato2011 lato2014 zima2014 wiosna


/* */