Rozchodnik
Do rodziny Sedum należy ponad 500 gatunków roślin, których wspólną cechą są grube mięsiste liście, dzięki którym są w stanie przetrwać długie okresy suszy i upałów. Niskie gatunki, jak rozchodnik ostry, sprawdzają się doskonale w ogródkach skalnych, wysokie zaś, jak rozchodnik okazały i karpacki, w ozdobnych nasadzeniach rabatowych. Rozchodniki tworzą doskonałe połączenie zarówno z ozdobnymi trawami, jak i odpornymi na suszę bylinami., jak czyściec wełniasty oraz anafalis trójnerwowy. Ponieważ charakteryzuje się okazałym jesiennym wybarwieniem, nadają się także do aranżowania z astrami, rudbekiami i zawilcami. Po przekwitnięciu miejsce kwiatów zajmują ładne nasienniki stanowiące wartościową ozdobę ogrodu zimowego.
W zależności od odmiany rozchodnik okazały i karpacki osiągają od 30 do
Wysokie rozchodniki czują się najlepiej na słonecznym stanowisku , w przepuszczalnym, umiarkowanie, wilgotnym, żyznym podłożu. Rozchodniki są nadzwyczaj łatwe w uprawie . Dla zachowania pięknych nasienników przekwitłe pędy powinno się ścinać dopiero wiosną. Co 3- 5 lat rośliny należy podzielić. Nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni.
Rudbekia
Rudbekia wywodzi się z Ameryki Północnej, jednak przyjęła się na szeroka skalę na gruncie europejskim. Rudbekia nadaje się świetnie do nasadzeń zarówno formalnych jak i naturalnych. Wśród dostępnych roślin przeważają formy wieloletnie, reprezentowane przez rudbekie błyszczącą, nagą oraz lśniącą. Gatunki jednoroczne reprezentuje rudbekia owłosiona. Wszystkie formy prezentują się doskonale m.in z jesiennymi astrami oraz ozdobnymi trawami. Ze względu na długie kwitnienie rudbekie pomagają wypełnić chwilową pustkę, jaka zostaje między kwitnieniem letnim a jesiennym.
Rudbekia błyszcząca osiąga wysokość od 80 do
Rudbekia preferuje stanowisko słoneczne w umiarkowanej wilgotnym, żyznym podłożu. Na stanowisku w półcieniu kwitnienie nie jest tak okazałe.
Rośliny zasilamy kompostem już podczas sadzenia, a później także wiosną. W czasie upałów uprawy obficie podlewamy. Aby przedłużyć kwitnienie, należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty. Rudbekie można łatwo rozmnożyć przez podział.
Dziewanna
Dziewanna to jedna z najbardziej okazałych roślin ogrodowych, ciesząca się zasłużenie dobrą opinią zarówno w ogrodach naturalnych, jak i aranżacjach ogrodowych. dziewanna słynie z imponującej wytrzymałości na suszę, stąd nadaje się wybornie do uprawy na rabatach żwirowych. W charakterze roślin partnerskich można uprawiać w jej otoczeniu takie wysokie byliny, jak trytoma, juka. Alternatywą jest ekspozycja soliterowa z nasadzeniem z nisko rosnących kocimiętek i bodziszków.
Wiele gatunków dziewanny to rośliny dwu, trzyletnie, zawiązujące w roku wysiania jedynie szarozieloną, zwykle pokrytą woskami rozetę liściową. Okazałe kwiatostany pojawiają się dopiero w latach następnych. Niskie gatunki jak np. ,,Verbascum phoenicum,,(kwiaty purpurowe) osiągają 50-70cm wysokości.
Optymalne warunki do uprawy dziewanny panują na ciepłym, słonecznym stanowisku, w przepuszczalnym podłożu. W ciężkiej, żyznej glebie większość gatunków wykazuje krótszą żywotność.
Rośliny, które po kwitnieniu są przycinane, zwykle dłużej się utrzymują. Dla pozyskania nowej generacji sadzonek, uprawiane odmiany należy rozmnożyć przez sadzonki korzeniowe lub rozety, nie przez wysiew nasion.
Byliny lubiące słońce