Najwyższy czas, by zaplanować wygląd naszych rabat na rozpoczęcie ogrodowego sezonu. Za parę miesięcy z posadzonych właśnie cebul rozwiną się piękne kwiaty.
Przełom września i października to idealne miesiące do sadzenia wiosennych roślin cebulowych takich jak tulipany, hiacynty i narcyzy. Już teraz w wielu sklepach i centrach ogrodniczych znajdziemy bogaty wybór odmian tulipanów i narcyzów, warto też zwrócić uwagę na nowości, które co roku pojawiają się w sprzedaży.
Do sadzenia wybieramy tylko dorodne cebulki, mniejsze najlepiej oderwać od dużej cebuli i zanim dorosną najlepiej uprawiać w ustronnym i cichym miejscu przez ok. 2-3 lata. Należy także wyeliminować cebuli , na których widać objawy chorób, nalot pleśni, brązowe przebarwienia i gnijące plamki. Przed posadzeniem radzimy zanurzyć cebule na pół godziny w roztworze grzybobójczym ( Bioczas, Kaptan, Topsin).
Wybór miejsca i sadzenie
Rośliny cebulowe najlepiej będą się czuły w zacisznym i ustronnym miejscu. Gleba powinna być próchnicza i przepuszczalna o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Gdy chcemy posadzić na glebie ciężkiej wówczas na dnie dołka wysypujemy warstwę gruboziarnistego piasku. Natomiast jeśli umieszczamy je na trawniku , najpierw zdejmujemy warstwę darni a dołek użyźniamy ziemią kompostową.
Głębokość sadzenia zależy od ich wielkości. cebule sadzimy z reguły na głębokości równej 2-3 ich wysokościom. Odstępy pomiędzy cebulami powinny wynosić około 2 – 3 szerokości cebul. Zaleca się sadzenie cebul po kilka do większego dołu wykopanego szpadlem. Nie wyznacza się powierzchni obsadzonej cebulami, ani nie sadzi się ich symetrycznie, gdyż wyglądałoby to nienaturalnie. Aby zabezpieczyć cebule przed wykopaniem przez nornice i inne gryzonie, można uprawiać je w plastikowych ażurowych koszykach lub skrzynkach, zakopywanych w ziemi. Gdy przyjdzie pora wykopywania cebul z gruntu, przy takim postępowaniu będziemy też mieli pewność, że wszystkie cebulki wykopaliśmy. Po posadzeniu roślin glebę przykrywamy torfem lub rozdrobnioną korą. Taka ściółka zabezpieczy glebę przed utratą wilgoci i ograniczy wzrost chwastów. Dodatkowo, w przypadku cebul sadzonych jesienią, grubsza warstwa ściółki ograniczy przemarzanie gleby.
Sadzenie do pojemników
Cebule możemy również sadzić w rynienki, koryta, donice ceramiczne, czy inne pojemniki. Tak posadzone, mogą stanowić wspaniałą ozdobę balkonów, tarasów, czy schodów prowadzących do domu. Konieczne jest aby pojemniki miały na dole otwór umożliwiający odpływ wody. Na dnie pojemnika umieścić należy 3-centymetrową warstwę drenażową, a sam pojemnik ustawić na cegłach lub specjalnych nóżkach, co zapobiegnie gromadzeniu się wody i ochroni pojemniki ceramiczne przed uszkodzeniem przez mróz. Aby cebule nie gniły, podłoże musi być odpowiednio przepuszczalne.
Kompozycje i aranżacje
Kwiaty cebulowe doskonale sprawdzają się w różnych aranżacjach rabatowych. Szczególnie harmonijne kombinacje tworzą przede wszystkim z bylinami. Świetnymi partnerami dla wiosennych kwiatów cebulowych są bergenia, bodziszek, przywrotnik i niezapominajka kaukaska. Na dalszym planie rabaty piękne tło tworzą bardziej okazałe wyższe byliny, jak np. piwonia. Ozdobne cebule możemy sadzić w grupkach po przynajmniej pięć sztuk luźno rozrzuconych pomiędzy roślinami wieloletnimi. Nie powinniśmy zapomnieć o kompozycja rabatowych z kwiatów cebulowych i kolorowych roślin dwuletnich np. stokrotek, niezapominajek i bratek. Świeże spojrzenie i pomysłowość pomogą nam uzyskać efektowne aranżacje, pokazujące wspaniałe walory dekoracyjne klasycznych kwiatów wiosennych. Skromny i zarazem interesujący wygląd ma rabata okryta dywanem roślin dwuletnich, nad którymi górują kwiaty cebulowe posadzone w nieregularnych odstępach. Efekt przypadkowości uzyskamy, jeżeli ręcznie z bliskiej odległości rozsiejemy cebule na powierzchni rabaty i posadzimy je w miejscach gdzie spadły na ziemię.