Gdy większość ogrodowych roślin przygotowuje się na nadejście zimy, na rabatach pojawiają się niespodzianie bogate bukiety kolorowych złocieni.

Późną jesienią ogród powoli ogarnia spokój i cisza. Wtedy to w swój najwspanialszy okres wkraczają chryzantemy, zwane także złocieńcami. Bujnie kwitnące byliny należą do tych nielicznych, które jeszcze teraz zdobią rabaty czarującymi barwami. Oryginalne, różnorodne kształty kwiatostanów, szeroka paleta barw oraz nadzwyczaj długie i obfite kwitnienie zadecydowały o niezmiernej popularności tych roślin. Wiele odmian, zarówno starych, od dawna cenionych, jak i mniej znanych, nowych, wyróżnia się ponadprzeciętną odpornością na ataki mrozu i potrafią przez wiele lat cieszyć nas pięknem swoich kwiatów.

Chryzantemy mogą być uprawiane zarówno na rabatach jak i w pojemnikach na trasach lub balkonach, a także są popularne jako kwiat cięty do wazonu. Idealnym partnerami dla złocieńca są inne późno kwitnące byliny, m.in. świecznica prosta lub rozchodnik wielki. Między gęstymi kępami warto posadzić ozdobne trawy, jak np. niska odmiana miskanta chińskiego, trzcinnik czy trzęślica. Wzbogacają one cała aranżacje, ciepłymi jesiennymi barwami swych źdźbeł.

Złocieńce obok astrów stanowią idealną propozycje, dla osób, które chcą zachować elegancje, wyjątkowy i ozdobny charakter w swoim ogrodzie aż do nadejścia zimy.  Po zimnej, wilgotnej nocy możemy oglądać w ogrodzie niezwykły spektakl. W porannym słońcu skrzą się tysiącami kolorowych iskier kryształki lodu, którymi pokryły się pędy, liście i kwiaty. Barwy kwiatów, wzmocnione błyszczącą warstewką szronu, są teraz jeszcze żywsze i piękniejsze. Lekki lodowy nalot nie zaszkodzi kwiatom, ale pierwszy silniejszy mróz przebarwi je na brązowo.

Wybierając rośliny do ogrodu, musimy wiedzieć, iż w tej grupie są rośliny zarówno jednoroczne jak i wieloletnie byliny. Według najnowszej systematyki do dawnego rodzaju Chrysanthemum (złocienie) należą wyłącznie gatunki jednoroczne., takie jak złocień karłowaty, złocień polny, czy też złocień trójbarwny. Wymienione tu złocienie jednoroczne kwitną nieco wcześniej, kończąc swoje kwitnienie już w sierpniu lub wrześniu.

Chryzantemy wieloletnie to rośliny należące do rodzaju Dendranthema. Wśród nich są zarówno rośliny rabatowe (mrozoodporne lub częściowo odporne na mróz odmiany nadające się do uprawy w gruncie), rośliny doniczkowe jak i rośliny na kwiat cięty (w większości wymagające uprawy w szklarniach).

Wytrzymałość i żywotność złocieni nie zależą wyłącznie od indywidualnych cech odmian. Duże znaczenia mają także odpowiedni warunki rozwoju . Do uprawy chryzantem na ogrodowych rabatach wybieramy miejsce słoneczne, gleba powinna być żyzna, przepuszczalna. Źle znoszą nadmierną wilgoć, długo utrzymującą się w podłożu Kupione sadzonki najlepiej sadzić wiosną. Stanowisko pod ich uprawę warto natomiast przygotować już jesienią poprzedniego roku, wzbogacając podłoże kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Posadzone wiosną sadzonki wymagają nawożenia w okresie rozwoju pąków kwiatowych. Wówczas trzeba zasilać je raz na dwa tygodnie rozcieńczonym nawozem płynnym. Tuż przed wybarwieniem się pąków, nawożenie należy przerwać. Nie przerwanie spowoduje, że pędy mogą się stać zbyt wybujałe i wiotkie.

Jesienią, gdy pierwsze mrozy zniszczą kwiatostany, przycinamy pędy chryzantem na wysokości około 15 cm nad powierzchnią gleby. Przycięcie zmniejsza ryzyko gnicia roślin i zapadania na choroby grzybowe, następnie okrywamy je gałązkami świerku, lub folią bąbelkową  w żadnym wypadku nie kompostem lub liśćmi.  Kwiaty chryzantem doniczkowych są wrażliwe na przemarzanie. Aby uchronić je od efektów szkodliwych spadków temperatury, warto osłaniać całe rośliny ocieplającą włókniną. Należy zrobić to wtedy, gdy prognozy pogody zapowiadają możliwość wystąpienia nocnych przymrozków. Oprócz włókniny możemy wykorzystać papier gazetowy, przede wszystkim doniczki z chryzantemami należy ustawić w miejscu zacisznym, do którego nie docierają przeciągi i najzimniejsze powiewy mroźnego wiatru.