CIĘCIE  LAWENDY

 

Lawenda (Lawandula L.) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych roślin. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego. Jest to bylina dorastająca do wysokości 50 cm. Tworzy zwarte kępy, które układają się w piękny, gęsty dywan. Lawenda ma bardzo intensywny zapach.

Bylina ta wymaga stanowiska słonecznego. Nie znosi ciężkich, gliniastych gleb. Na zimę nie trzeba jej zabezpieczać przed mrozem.

Ciecie lawendy powinno się przeprowadzać po zakończeniu kwitnięcia ( najlepiej na początku sierpnia). Należy chwycić całą  kępę w jedna rękę, a drugą ręką obciąć kilka centymetrów poniżej kwiatostanu. Tak przycięta roślina nie wymaga więcej żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Odpowiednie cięcie lawendy sprawi, że w następnym roku będzie obficie i pięknie kwitła.

Bylina ta ma bardzo wiele zastosowań. Nadaje się na rabaty, obwódki, ogrody skalne, tarasy i balkony.  Jej wysuszone kwiaty można wykorzystać do kompozycjach kwiatowych lub do pachnących ozdób. Stosowana jest przeciwko molom odzieżowym, które odstraszane są jej zapachem. Lawendę uprawia się w celu pozyskania olejków eterycznych  wykorzystywanych w kosmetyce, posiada również wiele zastosowań leczniczych.

Prezentowane  poniższe zdjęcia pochadzą z ogrodu starszej Pani – Danuty  spod Wrześni.

Pani Danuta jest wielbicielką ogrodów angielskich.

 

                                                                                                          mgr Alicja Marciszewska

Cięcie lawendy