Te niewymagające specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych krzewy są bardzo odporne na ataki chorób i szkodników. Jeśli zapewni się im prawidłowe warunki, potrafią kwitnąć bujnie przez klika tygodni.
Lilak pospolity, nazywany błędnie bzem, pochodzi z Bałkanów, ale zadomowił się u nas tak dobrze, że uważamy go za gatunek rodzimy. Na przełomie XIX i XX wieku we Francji, Anglii i Niemczech ogrodnicy – pasjonaci wyhodowali jago liczne odmiany, których większość jest wciąż uprawiana. Możemy wybierać wśród odmian o kwiatach białych, żółtych, jasnoróżowych, czerwonych i fioletowych.
Lilak jest królem majowych krzewów. Pięknie pachnąca roślina może mieć formę drzewka swobodnie rosnącego, rozłożystego krzewu lub tworzyć ukwiecony żywopłot. W drugiej połowie maja otwierają się małe kuliste pączki, ukazując wnętrze kwiatów, oszałamiających swym zapachem. Bardzo dobrze czują się w miejscach słonecznych. Za słoneczne kąpiele odwdzięczają się bujnym kwitnieniem. Jednak w półcieniu również dają sobie radę. Dorastają do
Roślin jest sadzona do ogrodów przydomowych, formy zdziczałe i półogrodowe do większych ogrodów czy ogródków letniskowych. Można sadzić ,,bzy,, rzędem wzdłuż ogrodzeń lub przy domu w miejscach gdzie często przebywamy i wypoczywamy. Roślina doskonale nadaje się na kwiaty cięte – można swobodnie ścinać kwitnące pędy bez żadnej szkody dla roślin.
Prawidłowe cięcie sprzyja bujnemu kwitnieniu
Lilaki należą do krzewów dobrze reagujących na cięcie pędów. Coroczne cięci pędów przyczynia się do zawiązywania mocnych paków na przyszły rok zamiast nasion. gdy krzewy poddaję się cięciu dopiero jesienią, usuwane są właśnie te paki. dlatego najlepiej przycinać lilaki mniej więcej w ciągu tygodnia po przekwitnięciu wszystkich kwiatostanów. Każdy pęd przycinamy pod kwiatami, by zostały na nim dwie pary zdrowych pąków. Po cięciu krzewów zasilamy porcją nawozu i obficie podlewamy, aby roślina mogła wypuścić nowe, silne pędy. Na cienkich gałązkach rzadko zawiązują się pąki kwiatowe. Starsze krzewy lub drzewka, których korony są od wewnątrz mocno przerzedzone, można przycinać mocno zaraz po kwitnieniu. Taki zabieg podtrzyma ich siłę kwitnienia. Co 3-4 lata ostrym sekatorem zupełnie wycinamy niektóre stare i grube pędy. Aby wyhodować lilaka w formie drzewka kupujemy młody krzew i z głównego pędu – pnia systematyczne usuwamy pędy boczne.
Lilak