Czym zastąpić trawnik ?

Nie każdy chce aby w jego ogrodzie pojawił się trawnik. Przyczyn może być kilka, jednak każdy ma własne preferencje co do wyglądu własnego ogrodu. Poniżej znajduje się jedna z alternatyw jak zagospodarować miejsce niechcianego trawnika.

Acena dorbnolistna – Acaena microphylla

Acena drobnolistna ma niepozorne kwiaty koloru białego lub kremowego, które pojawiają się od lipca do września. Do ozdobnych części zalicza się bardzo charakterystyczne owocostany, kuliste oraz kolczaste o barwie czerwonej. Jak już sama nazwa wskazuje bylina posiada bardzo drobne liście barwy szarozielonej lub o odcieniach brązu. Acena jest wspaniałą choć troszkę niedocenianą rośliną okrywową.

Bardzo duża zaletą są niezbyt wielkie wymagania co do stanowiska. Może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych ale także i w półcieniu. Bardzo dobrze radzi sobie na glebie gliniasto -piaszczystej, jałowej oraz lekko wapiennej. Dzięki silnemu wzrostowi może zadarniać różnego rodzaju powierzchnie – także między kamieniami. Doskonale nadaje się do obsadzania skalniaków. Może osiągać wysokość 10 cm.

 Górna część rośliny w naszym klimacie może przemarzać, jednak roślina bardzo szybko sie regeneruje. Odmiana Kumpferteppich jest bardziej odporna na mróz oraz posiada nieco ciemniejsze liście.