Coraz bardziej wzrasta w ostatnich latach zainteresowanie roślinami okrywowymi. Dywany z roślin są alternatywą i uzupełnieniem trawników. Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens) idealnie nadaje się zarówno do ogrodów, jak i parków oraz zieleni miejskiej.

Golteria rozesłana jest mrozoodporną, zimozieloną, wieloletnią, płożącą się krzewinką z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Dorasta do 15-30 cm wysokości w zależności od odmiany, a jej pędy osiągają długość jednego metra. Rozrasta się szeroko dzięki podziemnym, mocno rozgałęziającym się kłączom. Pochodzi z Ameryki Północnej, jej liście wyglądem mogą przypominać liście borówki amerykańskiej. W naszych warunkach klimatycznych sprawdza się w uprawach jako roślina okrywowa, może być sadzona pod koronami drzew, na obwódkach, na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach w kompozycjach jesienno-zimowych.

Krzewinka ta jest niezwykle ozdobna, walorami dekoracyjnymi są zarówno jej liście, kwiaty, jak i owoce. Liście są eliptyczne, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone, zimą mogą przebarwiać się na bordowo. Podobny, ciemnoczerwony kolor mają młode przyrosty pędów. Bardzo liczne, niepozorne kwiaty pojawiają się w maju i na roślinie utrzymują się do końca sierpnia. Są zwisające, dzbaneczkowate w kształcie (podobne do kwiatów borówki), białe, różowe lub jasnoróżowe. Po przekwitnieniu opadają, a na ich miejscu pojawiają się duże, ciemnoczerwone, skórzaste, błyszczące, kuliste jagody, które są głównym walorem dekoracyjnym rośliny od października aż do nadejścia następnej wiosny. Owoce golterii są jadalne, ale niesmaczne. Zastosowanie znajdują natomiast w medycynie naturalnej, kosmetyce i przemyśle spożywczym. Są źródłem kwasu salicylowego, a po roztarciu, podobnie jak liście, przyjemnie pachną kamforą.

Golteria jest rośliną bardzo łatwą w uprawie, nie ma dużych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych. Najlepszym stanowiskiem dla niej będzie miejsce w półcieniu lub lekko nasłonecznione, a podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, próchniczne, kwaśne i wilgotne, najlepiej z dużą domieszką torfu lub torfu ze ściółką z igliwia. W czasie suchego lata golterię powinno się podlewać. Ponieważ jest mrozoodporna, nie wymaga okrywania. Jedynie najmłodsze okazy powinny być chronione przed zimowymi przymrozkami i mrozami poprzez ściółkowanie suchymi liśćmi lub igliwiem. Niebezpieczne są także bardzo mroźne i bezśnieżne zimy, wtedy rośliny lepiej jest okryć. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy przycinanie starych, wybujałych pędów pod koniec zimy lub na początku wiosny. Ponieważ przyrost młodych roślin nie jest tak szybki jak starszych, pierwsze cięcie należy wykonać dopiero po kilku latach od posadzenia. Sadzonki golterii najlepiej jest zakupić w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Można też spróbować rozmnożyć ją samodzielnie przez podział rośliny matecznej.

Joanna Kostrzewa

Zdjęcie: http://futuregardens.pl/golteria-rozeslana-gaultheria-procumbens.html

golteria