Każdy z nas nie chce, aby jego ogród cechował się monotonią i nudą. Dlatego jedną z propozycji urozmaicenia naszej działki jest wprowadzenie elementu wodnego. W zależności od powierzchni, jaką mamy do zagospodarowania, może to być fontanna lub oczko wodne – jeśli dysponujemy małym obszarem lub staw – w przypadku większego areału.
Zapewne większość osób nie wie, jak wybudować taki zbiornik wodny lub podczas jego tworzenia popełniliby jakiś błąd. Dlatego poniżej przedstawiamy Państwu opis tworzeniu takiego zbiornika z wyszczególnieniem określonych działań.
Pierwszym etapem budowy jest wybór odpowiedniego miejsca. Zbiornik wodny powinien znajdować się w miejscu, w którym nie będzie narażony na promienie słoneczne więcej niż kilka godzin dziennie, aby nie stwarzać dogodnych warunków do rozwoju glonów. Zaleca się, aby w pobliżu nie znajdowały się drzewa, które swoimi liśćmi powodowałyby zanieczyszczenia zbiornika w okresie jesiennym. Także rośliny o silnych korzeniach nie powinny znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika, ze względu na możliwość uszkodzenia jego dna.
Następnie za pomocą piasku należy wyznaczyć granice stawu, wykopać dół, którego minimalna głębokość powinna wynosić 80 cm, w celu uniknięcia zimą całkowitego zamarznięcia wody w zbiorniku.
Bardzo ważnym zadaniem jest określenie wymiarów folii i włókniny. Wykonujemy to za pomocą sznurka, jednakże trzeba pamiętać o dodaniu minimum 1 metra zapasu każdego rozkładanego materiału.
Jako pierwszą rozkładamy włókninę ochronną, której zadaniem jest ochrona folii przez uszkodzeniami spowodowanymi korzeniami lub kamieniami. Dopiero po tym umiejscawiamy folię. Wymienione materiały najlepiej rozkładać w dni słoneczne w wyższej temperaturze, aby folia lepiej dostosowała do kształtu zbiornika.
Istnieje możliwość zastąpienia folii i włókniny, gotowymi nieckami stawowymi, które w swojej budowie mają wyodrębnione odpowiednie strefy głębokości wód.
Kolejną alternatywą podczas budowy jest zastosowanie na brzegach folii dekoracyjnej, która dzięki przyklejonym do swojej powierzchni małym kamyczkom, zatuszuje nieatrakcyjny wygląd folii.
Podczas sadzenie roślin na terenie płaskim, warto zastosować maty kokosowe, które stworzą optymalne warunki do ukorzeniania i utrzymywania się roślin w zbiorniku. Dla roślin, które mają rosnąć przy stromych ściankach warto wykorzystać specjalne kieszenie jutowe (wcześniej obciążone kamieniami), które pozwolą im rosnąć w sprzyjających warunkach. Dzięki tej roślinności nasza linia brzegowa zostanie optycznie zmiękczona.
Następnym etapem budowy jest zainstalowanie kilku urządzeń technicznych, pomocnych w utrzymaniu wody w dobrym stanie.
Pierwszym takim urządzeniem jest pompa. Podstawowym kryterium przy wyborze odpowiedniego rodzaju jest jej zastosowanie. Inny model wybierzemy do fontann ozdobnym, inny do kaskad, a jeszcze inny do fontann, które mają tworzyć efektowne obrazy wodne. Jeszcze jednym ważnym elementem podczas wyboru pompy są jej dane techniczne. Należy zwrócić uwagę na wymiary zbiornika, maksymalną ilość wydawanej wody z ciągu minuty, czy pobór mocy.
W celu zapewnienia sobie gwarancji czystej wody warto w swoim stawie zainstalować system filtrów, który zadba o to, aby nasza woda zawsze wyglądała atrakcyjnie. Bardzo ważną informacją przy zakupie odpowiedniego systemu jest pojemność naszego zbiornika, (aby obliczyć pojemność należy pomnożyć długość, szerokość i głębokość zbiornika). Jeśli chcemy, aby w naszym stawie żyły ryby, należy ich ilość także uwzględnić podczas wyboru urządzeń filtrujących. Należy pamiętać: im więcej ryb w zbiorniku, tym wydajniejszy musi być filtr
Skoro zadbaliśmy już o czystość wody w głębszych partiach zbiornika, wskazane byłoby także zatroszczenie się o estetyczny wygląd jego powierzchni. Do tego celu musimy użyć skimmer – urządzenie, które oczyści powierzchnie stawu i zwiększy przejrzystość wody. Przy wyborze odpowiedniego modelu, należy zwrócić uwagę, aby jego wydajność była odpowiednia do powierzchni naszego zbiornika.
Warto także zaopiekować się fauną i florą zamieszkującą staw, w tym celu powinniśmy zainstalować napowietrzacz, który zaopatrzy zbiornik w tlen, a dzięki temu rośliny i zwierzęta będą mogły efektowniej zasiedlać ten obszar.
Po zainstalowaniu wszystkich urządzeń, dno zbiornika należy wypełnić kamykami i napełnić staw wodą.
Gdy te wszystkie etapy zostaną wykonanie, pozostanie nam wyłożenie brzegu kamieniami lub innym materiałem, który zakryje pozostawiony przez nas zapas folii i obsadzenie terenu wokół zbiornika roślinami, które lubią tereny wilgotne (np. funkie, czy kosaćce).
Magdalena Majchrzycka
etapy budowania stawu