Funkie, nazywane również hostami pochodzią z Dalekiego Wschodu. Szczególnie popularna była w ogrodach XIX-wiecznej Anglii. Obecnie przeżywają renesans, czego dowodem jest m.in. duża liczba powstających co roku nowych odmian.

Funkie są bylinami długowiecznymi, które bardzo dobrze przystosowują się do nowych warunków. Są roślinami bardzo zróżnicowanymi – od olbrzymów tworzących rozłożyste kępy o wysokości ponad metra, doskonale prezentujących się pojedynczo po odmiany karłowate nie przekraczające 10 cm wysokości. Roślina co roku wypuszcza nowe, jednobarwne lub dwubarwne oraz drobniejsze liście. O intensywności ich zabarwienia oraz o przebarwieniu decyduje wiek rośliny, stanowisko a często też pora roku.

Pielęgnacja i uprawa

Funkie najlepiej sadzić w żyznej i przepuszczalnej ziemi o odczynie lekko kwaśnym. Preferuje zacienione zakątki ogrodu, szczególnie odmiany o niebieskiej barwie liści gdyż są bardzo podatne na poparzenia słoneczne. Podłoże powinno być lekko wilgotne, w miejscach suchych roślina rośnie wolno i słabo. Funkie, bez względu na wielkość rozety, mają stosunkowo dużą powierzchnię liści, przez którą następuje szybsze parowanie wody, stąd też duże zapotrzebowanie na wodę. Brak wody powoduje żółknięcie i obsychanie krawędzi liści a potem całych liści. Sposobem aby ustrzec się przed niepowołanymi skutkami jest nawadnianie funkii poprzez dostarczenie wody głęboko do korzeni. Zraszanie liści powoduje infekcje grzybami. W czasie upalnych dni należy obficie podlewać rośliny raz na 5-6 dni konewką, nie zmaczając liści. Rośliny nie wymagają intensywnego nawożenia, nawozimy maksymalnie dwukrotnie: w kwietniu po pojawieniu się pierwszych liści oraz na przełomie czerwca i lipca. Można je nawozić nawozami wieloskładnikowymi jak Azofoska, Polifoska, Osmocote. Zmorą miłośników funkii mogą okazać się ślimaki, które gustują w smaku liści tych roślin. Jeżeli w naszym ogrodzie często rośliny są obgryzane przez ślimaki, warto wybrać odmiany funkii z grubymi, skórzastymi blaszkami liściowymi, które nieco mniej smakują ślimakom. Nie podlewajmy roślin wieczorami, gdyż w ten sposób stwarzamy ślimakom warunki dogodne do żerowania. Lepszą porą na podlanie funkii będzie wczesny ranek. Funkie do niedawna były uważane za rośliny odporne na choroby. Okazało się jednak, że są atakowane przez wirusy głównie HVX. Objawami są: zacieki, nacieki, przebarwienia. Nieusunięcie chorych elementów rośliny, może spowodować, że wirus opanuje całą kolekcje funkii. Dlatego po zauważeniu objawów należy roślinę usunąć i spalić.

Jakie towarzystwo

Funkie są na tyle efektowne, że można tworzyć rabaty jedynie z nich. Należy jednak pamiętać aby nie przesadzić z liczbą odmian – 3-5 na jednej rabacie w zupełności wystarczy. Piękną aranżacje stworzymy łącząc funkie z paprociami i trawami czy tawułami, natomiast odmiany z wyraźnie zarysowanymi unerwieniami , doskonale prezentują się posadzone nad brzegami ogrodowej sadzawki. Wokół funkii warto posadzić rośliny cebulowe, które wcześnie kwitną, tworząc świetnie towarzystwo dla rozwijających się liści host. Warto posadzić tulipany, narcyzy, hiacynty jak również krokusy czy ranniki. Możemy je również połączyć z roślinami lubiącymi cień: bergenią, paprociami, niezapominajką. Ozdobione ornamentowym rysunkiem liście funkii doskonale pasują do ceramicznych dzbanów, mis i innych pojemników. Wśród odmian funkii możemy znaleźć również takie, które po posadzeniu w donicy doskonale ozdobią nasz balkon lub taras. Na balkony słoneczne nadaje się odmiana "Honey Bell". Posiadaczom balkonów cienistych polecamy odmianę "Frances Williams" o niebieskozielonych liściach z żółtymi brzegami. Posiadacze rabat nieco bardziej nasłonecznionych nie muszą rezygnować z uprawy funkii. Istnieją również odmiany lubiące nieco słońca, takie jak "Gold Standard", która dopiero w słońcu ukazuje piękno jasnożółtych liści z niebieskozielonymi brzegami. Liście tej odmiany nie wybarwią się tak dekoracyjnie na stanowisku cienistym.

 

Funkie