Każdy piękny ogród wart jest podziwiania! W tym celu odpowiednie pasy terenu powinny być przystosowane do wygodnego spacerowania, które jednocześnie nie groziłoby zniszczeniem istniejącej zieleni, a pozwoliłoby zbliżyć się do każdego zakątka ogrodu.  

Podczas tworzenia nawierzchni należy wybrać taki materiał, który nie będzie wyglądał obco w ogrodzie, lecz stanie się integralną częścią całego założenia. Ważnym czynnikiem, na który warto także zwrócić uwagę podczas wyboru surowca jest jego trwałość, abyśmy co roku nie byli zmuszeni do wymieniania nawierzchni. Przykładem dobrego materiału, który jest wykorzystywany do budowy ścieżek to gnejs.

Gnejs to skała, która charakteryzuje się różnorodnością występowania barw. Możemy je spotkać zarówno w odcieniach bieli, szarości, czy czerwieni. Są one także spotykane w wersjach pstrych. Dodatkową zaletą tego materiału jest jego wytrzymałość. Gnejs może być wykorzystywany nie tylko do budowy ścieżek, po których będziemy spacerować, ale także może być surowcem do budowy podjazdu, co zwiększy poczucie jedności ogrodu z domem.

Przed ułożenie płyt w miejscach wytyczonych ścieżek, najpierw należy odpowiednio przygotować grunt. Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać jest to wykopanie korytarza o głębokości 50 cm. Jego dno wypełniamy mieszaniną piasku i cementu, aby zwiększyć stabilność ustawianych na nich płyt. Następnie wypełnione dno ubijamy w celu zagęszczenia gruntu i wyrównujemy je. Teraz tylko pozostaje nam ułożenie płyt i wypełnienie wolnych przestrzeni kamykami.

Dla osób, które w swoim ogrodzie nie chcą uwidaczniać ingerencji rąk ludzkich, dobrą alternatywą jest posadzenie w niektórych szczelinach między płytami niskich roślin okrywowych. Zwiększymy wtedy efekt naturalności stworzonej nawierzchni.

Magdalena Majchrzycka

Gnejs