Piękny trawnik to chluba każdego ogrodnika. Niestety, droga do uzyskania wymarzonego „zielonego dywanu” jest długa i często naznaczona licznymi problemami. Z niektórymi potrafimy łatwo sobie poradzić, inne spędzają sen z powiek. Jednym z uciążliwszych problemów są grzyby porastające nasze trawniki. I tak w przypadku, gdy znajdują się na murawie w założeniu naturalistycznym, leśnym, mogą wyglądać atrakcyjnie i zdobniczo, tak w ogrodach miejskich efekt jest całkowicie odwrotny.
Dlaczego rosną grzyby?
Najpowszechniejszą przyczyną występowania grzybów jest niewłaściwa pogoda. Owocniki pojawiają się najczęściej po deszczu, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze powietrza. Początkowo wyrastają pojedyncze osobniki, z czasem grzybnia się rozrasta i tworzy charakterystyczne kręgi, zwane czarcimi kręgami. Rozwój jest intensywniejszy, gdy na murawie lub w glebie zalegają nieobumarte części organiczne, które stanową pożywkę dla grzybów. Kolejnym powodem może być niewłaściwe pH. Grzyby rosną szczególnie dobrze w glebie, która posiada kwaśny odczyn. Istnieje także możliwość przyniesienia grzybni z innego miejsca. Może ona znajdować się na przykład na korze sosnowej, którą używamy do ściółkowania rabat.
Jak z nimi walczyć?
Istnieje kilka metod walki z grzybami. Najprostszym a zarazem najmniej szkodliwym dla trawy sposobem jest posypanie zainfekowanych miejsc wapnem. Spowoduje do przywrócenie właściwego pH gleby a tym samym zlikwidowanie korzystnego środowiska dla rozwoju grzybni. W przypadku, gdy przyczyną powstania grzybów nie jest kwaśny odczyn lub gdy jest ich dużo, warto sięgnąć po środki chemiczne. Na rynku możemy dostać kilka różnych preparatów, które zawierają w sobie związki organiczne siarki i miedzi, bardzo szkodliwe dla grzybni. Należy jednak uważać, gdyż związki siarki mogą działać negatywnie na młode organy roślin. Kiedy grzyby się rozrosły, utworzyły duże czarcie kręgi, powyższe metody nie sprawdzą się albo na efekty trzeba będzie długo czekać. W takim wypadku jedynym sposobem jest usunięcie fragmentu trawnika wraz z porastającą go grzybnią. Należy wykonać wykop głęboki na około 30 cm, a do szerokości czarciego kręgu dodać po 15 cm z każdej strony. Tak powstały dół trzeba wypełnić nową ziemią oraz posiać w tym miejscu trawę lub skorzystać z gotowej darni w rolkach.
Jak zapobiegać rozwojowi grzybów?
- Przed założeniem trawnika należy usunąć z gleby wszystkie kawałki drewna, korzenie, gałęzie i inne nieobumarte fragmenty roślin
- Sprawdzać odczyn gleby i stosować wapno, gdy pH jest niższe niż 5.5
- Utrzymywać odpowiednią wilgotność w glebie
- Stosować nawozy wieloskładnikowe w zalecanych ilościach
- Regularnie kosić trawnik
- Usuwać starą darń
- Napowietrzać trawnik
Anna Grabkowska
Grzyby na trawniku