Kosaćce – przeważnie nazywane irysami należą do grupy kwiatów, które najczęściej możemy spotkać w swoich ogrodach. Nic w tym dziwnego, gdyż są to rośliny, które potrafią zachwycić zarówno piękną budową kwiatów, jak również szeroką skalą barw zaoferowaną w licznych odmianach. Lecz nie jest to jedyny powód tak wielkiej sympatii do tych kwiatów. Dodatkową zaletą kosaćców są ozdobne liście, które dzięki długiemu okresowi wegetacji dekorują ogród przez kilka miesięcy i dzięki temu mogą być sadzone w dużych grupach.

Kwiaty kosaćców cieszą nasze oczy od maja, aż do czerwca. Gdy rośliny przekwitną, ich kwiatostany należy usunąć, przede wszystkim w celach estetycznych, lecz zwiększy to także obfitość przeszłorocznego kwitnienia.

Irysy są uwielbiane przez właścicieli ogrodów, ponieważ są łatwe w uprawie. Nie posiadają specjalnych wymagań klimatycznych i glebowych. Jednakże lepiej radzą sobie na stanowiskach słonecznych i wilgotnych. Dodatkowo rośliny te nie wymagają corocznego wykopywania, ponieważ posiadają zdolność przezimowania w gruncie. Wystarczy, że co 2 lub 3 lata wykopiemy część podziemną rośliny i podzielimy je na kilka fragmentów. Zabieg ten powinniśmy przeprowadzać od końca lipca do początku sierpnia. Ważne jest także, aby rozmnożone rośliny posadzić w innym miejscu, niż tym, w którym rosły przed podziałem.

Dzięki swoim licznym zaletom kosaćce mogą być sadzone w różnorodnym miejsca. Zarówno na rabacie bylinowej, jak również wzdłuż ścieżek ogrodowych. Mogą być ozdobą nie tylko działki, jak również wnętrza domu. Wystarczy, że zetniemy pęd kwiatostanowy tuż przed rozkwitem pąków i będziemy mogli cieszyć się widokiem kwitnących irysów także we własnym domu.   

Magdalena Majchrzycka

Kosaćce