Róże to piękne kwiaty, które każdy chciałby mieć w swoim ogrodzie. Niestety nie są to rośliny, których pielęgnacja jest bardzo prosta. Szczególnie w okresie letnim należy zwrócić uwagę na atakujące choroby, degradujące roślinę. Aby tego uniknąć należy uważać przy podlewaniu. Pozornie prosta czynność, jednak nieodpowiednio wykonana może być powodem licznych zmartwień.
A więc jak podlewać…
…róże są roślinami, które wymagają obfitego lecz niezbyt częstego podlewania. Szczególnie w okresie letnim. Najważniejsze jest jednak, aby przy podlewaniu nie zmoczyć liści róży, ponieważ przy narażeniu na promienie słoneczne skutkować to będzie plamami zaburzającymi zarówno estetykę jak i zdrowotność rośliny.
Jak jeszcze zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników…
…poprzez wygrabianie spod krzewów uschniętych liści i wycięcie porażonych części roślin.
…sadząc należy zostawiać odstępy tak aby umożliwić odpowiednią cyrkulację powietrza.
…przenawożenie azotem skutkuje plamami na liściach i kwiatach.
Jakich szkodników należy się obawiać:
-
mszyce i przędziorki– pojawiające się w okresie suszy i wysokiej temperatury. Zwalczanie tych szkodników o ssącym aparacie gębowym zapobiega roznoszeniu się chorób wywoływanych przez wirusy.
-
Mączniak właściwy- występuje na pędach, liściach i pąkach krzewów – szczególnie na tych młodych w postaci białego mączystego nalotu. Powoduje to, że kwiaty nie rozwijają się lub są zniekształcone i małe. Liście też mają zniekształcone kształty, przedwcześnie opadają a wzrost rośliny może być zahamowany. Mączniak dobrze rozprzestrzenia się w ciepłe i wilgotne lata. By go zwalczyć należy co 10-14 dni opryskiwać środkiem grzybobójczym, najlepiej wcześnie rano lub po zachodzie słońca aby woda nie spowodowała oparzeń. W czasie zabiegu nie powinno padać aby deszcz nie spłukiwał preparatu.
-
Czarna plamistość liści– jest najgroźniejszą chorobą liści róż uprawianych w gruncie, powodowaną przez grzyby. Objawia się ciemno-brązowo-czarnymi plamami na powierzchni blaszki liściowej. Powoduje to nie tylko zaburzenie estetyki ale przedwczesne zrzucanie liści, mniejszą odporność na mróz i krótszą żywotność krzewów. Plamistość pojawia się już w czerwcu w lata chłodne i wilgotne. Nie wyhodowano odmian całkowicie odpornych na tą chorobę, można próbować zwalczać ją specjalistycznymi środkami bądź w bardziej naturalny sposób – roztworem sody oczyszczonej rozpuszczonej w litrze ciepłej wody około 1/4 łyżeczki oraz 1/2 łyżeczki oleju. Nie wolno dodać zbyt wiele sody czy oleju bo może wywołać to niechciany efekt. Stosujemy roztwór przy pomocy opryskiwacza. Opryskiwania pomaga zwalczać też mszyce, zasady opryskiwania są stałe- takie jak opisane wyżej.
Chcąc cieszyć się z pięknych okazów należy pamiętać także o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Poprawi to nie tylko estetyczniejszy wygląd ale i pobudzi powtórne kwitnienie. Suche kwiaty usuwany tuż przy końcu pędu, na którym wyrastał.
Pamiętając o tych zasadach znacznie przyczynimy się do zapobiegania chorobom, a tym samym zadbany o zdrowy, piękny wygląd naszych róż przez cały okres kwitnienia. Dbajmy o róże a one odwdzięczą się ozdobą całe lato, a nam wtedy zostanie już tylko cieszyć oko barwnym, zdrowym, świeżym a przede wszystkim, co jest niebagatelną zaletą tych roślin, kojącym zapachem – ogrodem pełnym róż.
Honorata Gurzyńska
jak dbać o róże latem