Śmiało możemy powiedzieć, że pelargonie są królowymi balkonów i tarasów. Niemal na każdym  balkonie zobaczyć możemy bogactwo barw i form pelargonii. Część z nas preferuje te o kwiatach pojedynczych, inni wolą te o kwiatach pełnych. Każdy z nas jednak chce, aby kwitły od wczesnego lata, aż do późnej jesieni. Gdy poświęcimy im odpowiednią ilość czasu i uwagi, możemy to osiągnąć.

Pelargonie nie mają zbyt wygórowanych wymagań. Odpowiednim podłożem może być mieszanina ziemi kompostowej, piasku i torfu, w stosunku 2:1:1, ale dobrze rosną również na ziemi uniwersalnej. Najlepszym do uprawy pelargonii jest miejsce dobrze nasłonecznione lub półcień. Rośliny te mają wysokie zdolności adaptacyjne, dlatego też nawet wystawa południowa nie stanowi dla nich przeszkody. Podlewanie pelargonii należy dostosować do pogody. W czasie dni pochmurnych wystarczy podlewać je wieczorem, tuż po zachodzie słońca, w czasie słonecznej pogody, podlewanie należy przeprowadzać dwa razy – wcześnie rano i po zachodzie słońca. Podlewanie roślin w południe, przy silnym promieniowaniu słonecznym może doprowadzić do poparzenia roślin. Przelewanie roślin jest równie szkodliwe jak ich przesuszenie, może doprowadzić do szybkiego rozwoju chorób grzybowych i gnicia roślin. Silne wiatry i ulewne opady deszczu mogą szybko zniszczyć pelargonie, dlatego też warto je wtedy okrywać lub chować w miejsca osłonięte. W czasie okresu kwitnienia sukcesywnie należy usuwać przekwitłe kwiaty, co będzie pobudzać rośliny do zawiązywania nowych pąków kwiatowych.

Nawożenie dolistne pelargonii należy przeprowadzać profilaktycznie w celu zapobiegania niedoborom składników pokarmowych co dwa tygodnie. Idealnie nadają się do tego nawozy Rosasol-even (Rosasol wyrównany NPK) oraz Rosasol K, które można stosować na przemian. Uzupełnieniem tego nawożenia może być zasilanie roślin pelargonii Florovitem i Plantonem K – nawozem do pelargonii i innych roślin kwitnących. Przykładowy cykl nawożenia: Rosasol, Florovit, Rosasol, Planton. Wszystkie wymienione środki należy dawkować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniach. Nawożenie należy przeprowadzać także w czasie pogody pochmurnej i deszczowej, gdyż właśnie wtedy rośliny są najbardziej narażone na wypłukiwanie składników pokarmowych z gleby.

Po zakończeniu kwitnienia pelargonie z łatwością możemy przechowywać w domowych piwnicach. Gdy nie mamy na to miejsca, to od połowy sierpnia do połowy września możemy pobrać sadzonki pędowe z pelargonii, ukorzenić je, wsadzić do doniczek i tak przygotowane przetrzymywać w temperaturze zbliżonej do pokojowej do następnej wiosny. Od połowy kwietnia rośliny możemy wystawiać na balkony i tarasy.

Na pewno wysiłek poświęcony pielęgnacji pelargonii nie pójdzie na marne i rośliny odwdzięczą się nam bogactwem kwiatów.

Joanna Kostrzewa

Pelargonia