Nasz ogród powoli budzi się z zimowego snu i wchodzi do niego wiosna. Przełom marca i kwietnia jest odpowiednim terminem wysiewu nasion większości gatunków roślin ozdobnych.

Przygotowanie nasion do siewu

Większość dostępnych na rynku nasion, nie wymaga specjalnego przygotowania do wysiewu, jednakże niektóre z nich wymagają zabiegów przyspieszających ich kiełkowanie. Do zabiegów tych należą skaryfikacja i stratyfikacja. Skaryfikacja polega na chemicznym (działanie kwasami), termicznym (wysoka temperatura) lub mechanicznym (nacinanie, ocieranie) kaleczeniu nasion, które ułatwia wnikanie wody do ich wnętrza, a co za tym idzie, przyspiesza kiełkowanie. Najczęściej zabieg ten przeprowadzany jest na nasionach drzew, m.in. grabu i cisa. Stratyfikacja nasion polega na wymieszaniu nasion z wilgotnym piaskiem, który zapewnia im szybkie pęcznienie oraz szybsze i równomierne kiełkowanie. Zabieg ten wymaga odpowiedniej temperatury: 1-10˚C. Stratyfikacji najczęściej poddaje się nasiona łubinu czy też marchwi.

Przygotowanie gleby

Podłoże do wysiewu nasion powinno być lekkie i przewiewne, o odpowiednim pH i niezbyt bogate w składniki pokarmowe. Najlepiej do tego nadaje się ziemia torfowa do wysiewu nasion, zarówno kwiatów jak i warzyw. Zawiera kompozycję nawozów mineralnych oraz mikroelementów, w proporcjach potrzebnych w pierwszym okresie wzrostu roślin. Do wysiewu roślin wymagających odczynu kwaśnego, lepszy jest torf kwaśny. Podłoże, przed wysianiem, należy wnieść do ciepłego pomieszczenia, aby ogrzało się do temperatury 16-18˚C. Jest to konieczne dla przyspieszenia i równomiernego kiełkowania nasion. Glebę należy również zwilżyć przed wysiewem, pamiętając o tym, że nie może być zbyt mokra.

Pojemniki do siewu i siew nasion

Najlepsze do wysiewu nasion są specjalne pojemniki lub multiplaty, które zapewniają nam odpowiednia rozstawę siewu.. Jeżeli nie posiadamy takich pojemników, możemy użyć zwykłe skrzyneczki. Pojemniki wypełniamy uprzednio ogrzaną i zwilżoną glebą, a następnie rozkładamy w nich nasiona. W multiplatach i pojemnikach do wysiewu – po jednym do każdej komory. Rozkładanie nasion może ułatwić nam użycie pensety. Dodatkowo w przypadku mulitplat 60×40 (96-komorowe) możliwe jest zmechanizowanie wysiewu nasion dzięki użyciu siewnika

Do wysiewu nasion w skrzyneczkach konieczna będzie drewniana listewka, dzięki której wykonamy rowki w równej odległości od siebie. W rowkach układamy nasiona. Dużym ułatwieniem wysiewu w skrzyneczkach, są nasiona umieszczone na taśmach wodo-rozpuszczalnych, które są coraz powszechniej dostępne na rynku. Firma Polan w swojej ofercie posiada taśmy z nasionami warzyw, mieszanek ziół oraz astrów. Taśma o długości 6 m zawiera 192 nasiona. Ułatwia szybki i dokładny wysiew nasion, rozpuszcza się po kilkudziesięciu sekundach,  umożliwia równomierne kiełkowanie nasion, zapewnia prawidłowy odstęp między roślinami oraz eliminuje pracochłonne przerywanie roślin. Taśmę z nasionami umieszcza się w uprawionej i wilgotnej glebie na głębokości około 2 cm.

W zależność od średnicy nasion różna jest głębokość siewu. Ogólnie przyjmuje się, że głębokość umieszczania nasion, powinna być równa trzem długościom średnicy nasiona. Umieszczone w pojemnikach nasiona należy przysypać cienką warstwą drobnego piasku, który zapewni nam dłuższe utrzymywanie wilgoci. Po wysiewie, nasiona należy koniecznie podlać. Do tego celu nie należy jednak używać konewki. Zamiast niej, poleca się zastosowanie opryskiwacza (może to być opryskiwacz ręczny firmy Kwazar). Zapobiegnie to wypłukiwaniu nasion z podłoża. Po wschodach również nie powinno się używać do podlewania konewki, lecz opryskiwacza. Opryskiwacz możemy zastąpić konewką dopiero wtedy, gdy siewki będą miały wysokość około 2 cm.

 Wysiane nasiona należy umieścić w miejscu ciepłym i dobrze nasłonecznionym. Najlepszym miejscem są szklarnie lub inspekta. Jeżeli jednak nie mamy takich możliwości, skrzyneczki najlepiej umieścić na parapetach. Pojemniki możemy wynieść również na balkon, ale tylko wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej 0˚C ( zazwyczaj pierwsza połowa kwietnia). W takiej sytuacji pojemniki należy szczelnie okryć agrowłókniną. Nasiona bardzo drobne umieszczamy na wierzchu i ich nie przysypujemy. Możemy je przykryć folią perforowaną lub agrowłókniną.

Joanna Kostrzewa

Siew nasion