Jak się pozbyć kreta w ogrodzie ?

 

Kret – to małe niepozorne zwierzątko mieszkające pod powierzchnią ziemi, poruszające się wykopanymi przez siebie korytarzami. Tego rodzaju opis zupełnie nie odzwierciedla stopnia uszkodzeń, jakich może dopuścić się to zwierzę w naszych ogrodach.

Co się może zdarzyć, gdy kret zawita do naszego ogrodu?

Cóż to jest za przerażenie, gdy po porannym przebudzeniu wyglądamy przez okno, a tam na naszym zadbanym, gładkim i soczyście zielonym trawniku pojawiły się kopczyki ziemi! Większość Nas zareaguje na taki widok silnym zdenerwowaniem…Jedni rozpoczną intensywne polowanie na intruza, a drudzy zaczną wypróbowywać wszelkiego typu dostępne sposoby na pozbycie się kreta. Poznanych metod jest wiele, lecz większość z nich jest nieskuteczna lub niehumanitarna…

W ostatnim czasie, coraz większym zainteresowaniem cieszy się specjalna siatka, której celem jest zapobieganie wydostawaniu kreta nad powierzchnię ziemi. Jak stosuje się taką siatkę? Zapraszam do poniższej lektury…

Po pierwsze tego rodzaju zabezpieczenie instaluje się jeszcze przed założeniem trawnika… Jeśli jednak mamy już zielony dywan, a chcemy zastosować siatkę przeciwko kretom – niestety czeka Nas jego usuwanie. Siatkę należy rozłożyć na głębokości 5-10 cm pod powierzchnią gleby, w tym celu trzeba tymczasowo usunąć taką warstwę. Następnym krokiem jest wyrównanie terenu, na obszarze którego ma zostać zlikwidowane negatywne działanie kreta.

Teraz możemy przystąpić do rozkładania siatki. Należy uważać, aby była ona dobrze naciągnięta na całej swojej długości, tak aby kret nie mógł jej wypchnąć. Dobrym rodzajem zabezpieczenia jest umocnienie siatki szpilkami, bądź innymi elementami, które pozwolą na stabilniejsze przytwierdzenie jej do podłoża.

Po wykonaniu powyższych czynności, przyszedł czas na pokrycie siatki 5-10 cm warstwą gleby. Teraz pozostają Nam typowe czynności związane z zakładaniem trawnika, czyli wyrównanie terenu, rozsianie mieszanki nasion traw i wałowanie. Kolejnym krokiem jest oczekiwanie na pojawienie się nowego trawnika.

Siatka przeciwko kretom to coraz częściej stosowany sposób na uniknięcie widoku kopczyków ziemi na swoim trawniku. Jest ona prosta w założeniu i całkowicie niewidoczna, ponieważ znajduje się pod powierzchnią ziemi. Dodatkowo jest to skuteczny sposób na wypłoszenie intruza z Naszego ogrodu, przy jednoczesnym niezabijaniu go i cieszeniu się pięknym zielonym i gładkim trawnikiem.