Jak zbudować murek oporowy?

Chcąc urozmaicić swój ogród często sięgamy po takie rozwiązania jak formowanie terenu poprzez usypywanie wzniesień lub tworzenie sztucznych skarp. Niestety pojawia nam się wtedy problem osuwającej się ziemi. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku będzie murek oporowy.

Tego typu budowla poza praktyczną stroną jest także znakomitym elementem dekoracyjnym. Jest wiele rodzajów kamienia, z których można wykonać taki murek, lecz my polecamy piaskowiec. Jest on dostępny w różnych odcieniach, a dzięki swojemu kształtowi budowanie z niego opisanej konstrukcji to sama przyjemność.

 

Etapy budowy murka oporowego z piaskowca:

Fundament.

Każda solidna konstrukcja, która ma służyć nam przez lata bez wątpienia potrzebuje solidnej podstawy. W tym przypadku konieczne będzie przygotowanie fundamentu. Łopatą wyznaczamy w ziemi kształt i wielkość murka i zgodnie z tym wykopujemy dół pod fundament. Głębokość 0,5 m w zupełności wystarczy. Wykonany dół wypełniamy betonem do wysokości ok 3 cm poniżej poziomu ziemi. Po związaniu betonu pozostałe 3 cm wypełniamy piaskiem.

Przygotowanie skarpy.

Bez względu na to czy jest to skarpa wykonana przez nas czy też naturalnie ukształtowana, trzeba ją odpowiednio przygotować. Do tego zabiegu potrzebować będziemy łopatę oraz włókninę lub inny materiał przepuszczający wodę. Skarpę podkopujemy w ten sposób, aby ściana w ziemi – służąca za oparcie murku – była gładka i nachylona. Pamiętajmy, że murek lekko odchylony od pionu to sposób na naturalne wzmocnienie jego konstrukcji. Odpowiednio przyciętą włókninę układamy w ten sposób, aby przykrywała 2/3 fundamentu i wystawała kilkanaście centymetrów nad ostatnią warstwę kamieni. Zapobiegnie to przedostawaniu się mokrej ziemi przez szczeliny w murku.

Układanie kamienia.

Układamy poziomo pierwszą warstwę piaskowca. Na samej podstawie wybieramy kamenie największe i najgrubsze. Z każdą kolejną warstwą materiał skalny powinien być coraz mniejszy. Należy pamiętać, aby zachować odpowiednie nachylenie, a każda kolejna warstwa powinna być cofnięta w głąb o 2-4 cm w porównaniu do poprzedniej. W celu zwiększenia stabilności konstrukcji i uniknięciu luźnych kamieni, które z czasem mogłyby wypaść warto jest użyć zaprawy klejącej. Robimy to w następujący sposób. Po ułożeniu warstwy kamienia, od strony skarpy, zaprawą wypełniamy przestrzeń między nimi. Następnie dociskamy włókninę do zaklejonej warstwy po czym przestrzeń między materiałem skalnym a skarpą zasypujemy ziemią. Postępujemy tak samo z każdą kolejną warstwą.

Dobre rady:

  • Kamienie układamy naprzemianlegle – jak cegły – to zwiększa stabilność konstrukcji.
  • Zbyt duże lub wypukłe kamienie z łatwością można formować za pomocą młotka murarskiego.
  • Nie ograniczajmy się do układania prostych regularnych konstrukcji. Najciekawszy efekt uzyskuje się poprzez układanie najróżniejszych kształtów murka oporowego. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.