I. Informacja ogólna

Jarmuż jest rośliną znaną od tysiącleci – już w starożytności uprawiano ją zarówno w Grecji jak i w Rzymie jako roślinę zarówno ozdobną, jak i jadalną. Ma długie, charakterystyczne, kędzierzawe liście, które – jako jedyna część rośliny –  mogą być spożywane dopiero po przymrozkach, ponieważ wtedy to tracą charakterystyczną goryczkę. Co więcej – włąsnie pod wpływem mrozów w liściah jarmuża wykształcają się cukry zapewniające mu charakterytyczny smak. W wyniku prac naukowaców wyhodowano też odmiany bezgoryczkowe.  Jarmuż jest potrawą bogatą w magnez, potas, wapń, sód, mangan, żelazo. Zawiera witaminy E, B1, B2, B6, E. Co istotne, ułatwia przemianę materii, zawierając 3,8g błonnika na każde 100 gram warzywa.
Jest bardzo nisko kaloryczny – zawiera zaledwie 29kcal na 100 gram pokarmu.

II  Jak wygląda jarmuż?

Jarmuż  to odmiana botaniczna kapusty warzywnej. Jest to roślina dwuletnia, jedna z najstarszych form użytkowych kapusty dzikiej, od której się wywodzi. W starożytności uprawiany jako roślina ozdobna i jadalna. Łodyga jest wytwarzana w pierwszym roku, jest gruba i silnie ulistniona. Osiąga od 10 do 110 cm. Liście są długie, owalne lub klinowate i tworzą rozłożystą rozetę. Charakterystyczną cechą jest kędzierzawość liści. Barwa liści może być niebieskozielona, w różnych odcieniach koloru zielonego lub fioletowozielona czy fioletowobrązowa. W pierwszym roku wzrostu roślina wytwarza pęk odziomowych liści, które u niektórych odmian są pomarszczone. W drugim roku uprawy, wiosną roślina wytwarza ulistnienie i silnie rozgałęzione pędy kwiatostanowe. Korzeń rośliny jest silnie rozwinięty. 

III Jak uprawić jarmuż
Uprawa jarmużu nie jest kłopotliwa. Ma on małe wymagania glebowo-klimatyczne. Odznacza się dużą zimotrwałością. Na mrozy najbardziej odporne są odmiany niskie. Po przemarznięciu liście jarmużu stają się bardziej delikatne i mają lepszy smak — zawierają więcej cukrów i tracą charakterystyczną goryczkę, dlatego też należy je zbierać po pierwszych mrozach. Jarmuż uprawiany jest z siewu wprost do gruntu na miejsca stałe albo z rozsady produkowanej na rozsadniku. Może być uprawiany jako poplon. Rośliny korzenią się dosyć głęboko, dlatego też ziemię należy przekopać głęboko, co najmniej 30cm.

IV Przepis na pyszne danie z jarmużu

Liście umyć, porwać na kawałki (ok. 3 cm), usunąć twarde części. Liście  zalać wrzątkiem na ok. 2-3 minuty. Osuszyć, wyłożyć na talerz,  polać roztopionym serem gorgonzola. Podawać z czerwonym winem.

 

Bartosz Korcz

 

Jarmuż w ogrodzie i na talerzu.