Chociaż jesień to czas, kiedy ogród powoli zapada w zimowy sen, to jednak nie jest to czas odpoczynku dla ogrodników. Przed nadejściem zimy czeka nasz szereg prac pielęgnacyjnych, mających na celu przygotowanie ogrodu do kolejnego sezonu wegetacyjnego.

Po pierwszych przymrozkach należy usunąć resztki roślin jednorocznych, które nie mają już żadnych walorów dekoracyjnych, a glebę powinno się odchwaścić i przekopać. Konieczne jest również nawożenie obornikiem (w dawce 4 kg/m2) lub kompostem. Do nawożenia roślin iglastych zastosować można również specjalnie skomponowane nawozy jesienne, zawierające zwiększone dawki potasu i fosforu oraz dodatkową dawkę magnezu. Taka kompozycja składników odżywczych zapewni drewnienie zielonych pędów przed zimą, co zapobiegnie ich przemarzaniu. Usuwanie chwastów do późnej jesieni jest niezmiernie ważne, gdyż mimo ich zamierania, nadal są w stanie wydawać nasiona, które wykiełkują w następnym roku. Rośliny dwuletnie i byliny należy zabezpieczyć przed nadchodzącymi mrozami. Konieczne należy przyciąć ich części nadziemne pozostawiając tylko pędy długości 15 cm nad ziemią lub pędy dekoracyjne przez cały rok. Byliny niezimujące w gruncie, takie jak dalie, mieczyki, begonie, czy złocienie powinno się natomiast wykopać, a ich kłącza przechowywać w miejscu suchym, w temperaturze około 8˚C, w skrzynkach wypełnionych suchym torfem lub trocinami.

W październiku należy wysiać nasiona niektórych roślin jednorocznych, na przykład chabrów, maków, gipsówek czy nagietków, w celu przyspieszenia ich wegetacji i kwitnienia w roku następnym.

Jeżeli chcemy posadzić nowe drzewa lub krzewy, należy zrobić to właśnie teraz lub pracę tą odłożyć na wiosnę, przed nadejściem zimy bowiem rośliny muszą mieć czas na ukorzenienie się. Podobnie można postąpić z krzewami róż, które, posadzone na przełomie października i listopada, jeszcze przed zimą wypuszczą drobne korzenie, a wiosną szybciej pojawią się u nich młode pędy i kwiaty.

Jesień to także pora na wysadzanie cebul tulipanów, lilii, hiacyntów, szachownic, narcyzów, czosnków ozdobnych, kosaćców, szafirków, krokusów i cebulic. Cebule najlepiej wysadzać do specjalnych koszyczków, co ułatwi nam ich zlokalizowanie oraz zabezpieczy przed gryzoniami. Po posadzeniu glebę należy ściółkować, co zabezpieczy delikatne rośliny przed przemarzaniem.

W czasie sezonu jesiennego konieczna jest także pielęgnacja trawnika. Ostatnie koszenie trawy powinno się przeprowadzić w połowie października, a wysokość koszenia ustawić tak, aby darń po skoszeniu miała co najmniej 5 cm wysokości. Skoszoną trawę należy zgrabić, gdyż pozostawienie jej na okres zimy, spowoduje gnicie trawnika. Podobnie trzeba postępować z opadającymi liśćmi. W miejscach pustych, w których trawa uschła latem, należy wysiać nasiona traw, trawnik w czasie okresów bezdeszczowych powinno się podlać. Przed nadejściem zimy powinno się również przeprowadzić jego nawożenie nawozami takimi jak Florovit lub Agrofoska.

Konieczne jest również przeprowadzenie lustracji wszystkich roślin w naszym ogrodzie. Chore rośliny lub pędy drzew oraz krzewów należy usunąć, a następnie spalić, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób. Opadłe liście należy sukcesywnie grabić i palić – na nich też mogą znajdywać się zarodniki grzybów lub bakterie i wirusy.

Joanna Kostrzewa