Wyglądem przypomina krzewuszkę, jednak jest mniej popularna, ze względu na swoją trudną dostępność na rynku ogrodniczym. Spotyka się ją głównie w arboretach i ogrodach botanicznych. Ten zrzucający na zimę liście krzew zakwita na przełomie maja i czerwca.

Pochodząca ze środkowych Chin kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) jest rozłożystym krzewem o kulistym pokroju i przewieszających się, łukowatych pędach. Dorasta do 2 metrów wysokości i szerokości. Wykształca podłużne, jajowate, lekko zaostrzone, całobrzegie lub lekko piłkowane liście, które po ich spodniej stronie są owłosione wzdłuż nerwów. Jesienią słabo się przebarwiają na bordowo-brązowy kolor i długo utrzymują się na krzewie. Bardzo liczne kwiaty pojawiają się wzdłuż całych pędów trzy lata po posadzeniu pod koniec maja i utrzymują na roślinie do końca czerwca. Są białoróżowe, dzwonkowate w kształcie z żółtą plamką w gardzieli, miododajne (przyciągają pszczoły i inne owady), zebrane w luźne grona.  

Choć kolkwicja preferuje gleby wapienne, dobrze rośnie właściwie na każdym typie gleby w miejscu nasłonecznionym lub lekko zacienionym (wtedy może mniej obficie kwitnąć). Doskonale nadaje się do uprawy jako soliter na trawniku, na rabatach, na żywopłoty, w parkach, w zieleni miejskiej, w strefach przemysłowych oraz na kwiat cięty. Jest krzewem łatwym w uprawie wymagającym cięcia i podlewania w czasie upalnego, bezdeszczowego lata. Młode osobniki (do 3-4 lat) mogą przemarzać, dlatego też zaleca się okrywać je na zimę. Starsze krzewy mogą przemarzać w czasie mroźnych i bezśnieżnych zim, ale ze względu na zdolność do regeneracji, przycięte na wiosnę, wypuszczają nowe pędy. Zabieg cięcia przeprowadza się po kwitnieniu – usuwa się wszystkie pędy, które wydały kwiaty, ponieważ krzew zakwita na pędach ubiegłorocznych. Kolejne cięcie przeprowadza się na wiosnę. Wycina się wtedy wszystkie pędy zeschnięte, chore i uszkodzone. Rośliny zbyt bujnie rozrośnięte, z powodzeniem można formować. Co jakiś czas można wykonać cięcie odmładzające.

Kolkwicję rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez sadzonki zielne. Nasiona wysiewa się w inspekcie na wiosnę do przepuszczalnego podłoża, po kilkunastu dniach pojawiają się siewki. Sadzonki pobiera się pod koniec czerwca i umieszcza w mieszaninie piasku i torfu w stosunku 2:1. Sadzonki ukorzeniają się po 3-5 tygodniach. Sadzonki kolkwicji dostępne są w dobrych sklepach ogrodniczych. Coraz popularniejsze są formy szczepione na pniu.

Joanna Kostrzewa

Gnejs