Pelargonia to niewątpliwie najpopularniejsza roślina balkonowa, jedna z najczęściej uprawianych roślin ozdobnych. Możemy je spotkać w wielu ogrodach, na balkonach i tarasach a także zwisające z parapetów okiennych. Pelargonie kwitną od wczesnego lata aż do pierwszych przymrozków, rzadko chorują i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Nie tylko kwiaty  tych roślin są urodziwe, ale także ich liście, które są gęste, intensywnie zielone, u niektórych odmian tak barwne jak kwiaty. Niektóre gatunki pięknie pachną – cytryną, miętą, czy jabłkami.

Pelargonia pochodzi z południowej Afryki, jest rośliną trwałą i uraźliwą na mróz dlatego warto ją sadzić w połowie maja po ,,zimnych ogrodnikach,,. Jest wiele rodzajów począwszy od rabatowych przez bluszczolistne i angielskie a skończywszy na anielskich. Na balkony polecamy pelargonie bluszczolistne a do ogrodu rabatowe.

Wymagania

Rośliny te najlepiej rosną w  pełnym słońcu, ale zadowolą się także stanowiskiem nasłonecznionym tylko przez kilka godzin. Najwięcej słońca potrzebują pelargonie bluszczolistne. Natomiast rabatowe radzą sobie w miejscach nieco zacienionych. Pędy pelargonii bluszczolistnej są bardziej kruche, dlatego lepiej jest nie uprawiać ich na balkonach na wyższych piętrach budynków ze względu na silne wiatry, które mogą powodować łamanie pędów rośliny. Pelargonie potrzebują żyznej gleby ogrodowej. Posiadają dużą odporność na niesprzyjające warunki pogodowe. Rośliny te wymagają regularnego podlewania. Na lekkie przesuszenie odporne są pelargonie bluszczolistne. Pelargonie rabatowe natomiast od razu zareagują podwiędnięciem i zasychaniem brzegów liści. Od końca maja rozpoczynamy nawożenie pelargonii. Podlewamy nawozem płynnym w odstępach od jednego do dwóch tygodni. Nawóz powinien być bogaty w potas, co umożliwi pelargoniom bujne kwitnienie. Należy natomiast unikać nadmiaru azotu, gdyż powoduje on szybszy rozwój ulistnienia kosztem kwiatów.

Gdy przyjdzie zima…

Gdy temperatura spada poniżej 0 stopni C należy rośliny przenieść do pomieszczenia widnego o temperaturze około 6 do 8 stopni C. Może to być parapet okienny pod którym nie mam kaloryfera., weranda albo jasna klatka schodowa. Rośliny należy krótko przyciąć na wysokość 5 cm a następnie ograniczyć podlewanie w celu zahamowania wzrostu i zmuszenia kwiatów do spoczynku. Pelargonie rabatowe należy wykopać, otrząsnąć z ziemi, przyciąć i posadzić do głębszych skrzynek, podlewanie powinno odbywać się oszczędnie, wodę wlewamy na podstawki, bezpośrednie podlewanie może doprowadzić do gnicie roślin a co za tym idzie pojawienie się chorób grzybowych. Po pewnym czasie rośliny powinny wypuszczać nowe pędy , które w lutym lub marcu trzeba przyciąć. Pelargonie nie przechowuje się dłużej niż 2 lata ze względu na utratę walorów dekoracyjnych.

Szkodniki i choroby

Zaraza bakteryjna

Objawy: na liściach widoczne brązowe plamy, a porażone rośliny powoli gniją i zamierają.

Zwalczanie: rośliny zarażone należy wyrzucić, ponieważ wyleczenie ich nie jest możliwe. Pozostałe opryskać preparatem Miedzian 50.

Szara pleśń

Objawy: na liściach porażonych roślin tworzą się wodniste plamy, na których z czasem pojawia się szarawy, mączysty nalot.

Zwalczanie: trzeba unikać gęstego sadzenia roślin i zwilżania ich części nadziemnych, a porażone rośliny pryskać biopreparatem Biosept 33 SL albo silniejszymi środkami, np. Teldor 500 S.C., Euparen Multi 50 WG.

Rdza pelargonii

Objawy: na liściach pelargonii powstają żółte, okrągłe plamy, a na ich spodzie brązowe brodawki. Porażone liście żółkną, brązowieją i opadają.

Zwalczanie: należy opryskać preparatem: Baymat AE, Bravo 500 S.C. lub Dithane M-45 80 WP

Alternarioza

Objawy: owalne lub okrągłe plamy, otoczone obwódką o średnicy 1 cm.

Zwalczanie: chore liście usuwać, pryskać preparatami, takimi jak, np. Bravo 500 S.C, Penncozeb 80 WP.

Werticilioza

Objawy: liście żółkniejące, brązowiejące, a z czasem opadające, zbrązowiałe wiązki przewodzące. Wzrost rośliny zostaje zahamowany.

Zwalczanie: chore rośliny usuwać, a pozostałe podlewać preparatami Topsin M 500 S.C., Sarfun 500 S.C. lub Benzol 50 WP.

Zgorzel zgnilakowa

Objawy: liście żółkną i zamierają, a wzrost roślin zostaje zahamowany. Obumarłe tkanki korzenia bardzo łatwo oddzielają się od reszty rośliny.

Zwalczanie: do podlewania używać wody o temperaturze pokojowej, a chore rośliny usuwać. Pozostałe podlewać preparatami Bravo 500 S.C., Bioczos BR lub Previcur 607

Mączlik szklarniowy

Objawy: biały uskrzydlony owad, którego larwy żerują na dolnej części liści, wysysając z nich sok. Powodują żółknięcie i opadanie liści.

Zwalczanie: należy opryskiwać 3- krotnie w odstępach 8-dniowych preparatem Bio-Inse albo użyć preparatu Polysect.

Przędziorki

Objawy: drobne roztocza o barwie od żółtawo zielonej do czerwono pomarańczowej. Na liściach pojawiają się żółtobiałe plamy, a same liście są osnute cieniutką pajęczynką.

Zwalczanie: stosujemy Karate 2,5 EC lub Talstar 100 EC.

Mszyce

Objawy: uskrzydlone lub bezskrzydłowe owady licznie występujące na pędach i dolnej, stronie liści, wysysające soki z roślin. Liście są zdeformowane i lepkie pokryte pęcherzami.

Zwalczanie: stosować preparaty, takie jak, np. Polysect, Pirimor-areozol 01 AE.

Pelargonie możemy posadzić w asyście aksamitek, niebieskiej lobielii, żółtego uczepu, białego bakopu.

 

Pelargonia

Sylwetki roślinElementy