Równo przystrzyżony i zadbany trawnik to chluba każdego ogrodu. Zadbany dodatkowo podkreśla urodę otaczanych roślin. Co zrobić, gdy jednak nie mamy zbyt wiele czasu na pielęgnację trawy albo gdy ogród zajmuje duże powierzchnie? Rozwiązaniem może być założenie trawnika łąkowego. Na rynku ogrodniczym coraz powszechniej dostępne są gotowe mieszanki nasion, po wysiewie których w naszym ogrodzie pojawi się wielobarwna łąka kwietna.

Na rynku ogrodniczym oprócz mieszanek przeznaczonych do założenia łąki kwietnej, dostępne są mieszanki nasion traw do zakładania trawników parkowych, dywanowych i rekreacyjnych, a także mieszanki regeneracyjne, które oprócz nasion traw zawierają dodatek nawozów wspomagających odnowienie najbardziej zaniedbanych trawników.

 Najbardziej wymagający jest trawnik dywanowy. Gleba do wysiewu mieszanki traw (zazwyczaj kostrzewy nitkowatej i kostrzewy czerwonej rozłogowej lub mietlicy psiej i pospolitej) musi być żyzna, przepuszczalna, o dobrej strukturze, dobrze uprawiona, wyrównana i odchwaszczona. Trawnik taki powinien być koszony co 5 dni na wysokość około 3 cm, nie powinno się go deptać, a w czasie okresów suszy wymaga obfitego podlewania. Na takim trawniku zaleca się zamontowanie zraszaczy, co ułatwi pielęgnację i odciąży właścicieli. Wrażliwy na deptanie, ale mniej wymagający jest trawnik parkowy. Zaleca się jego zakładanie w miejscach, gdzie panują niewyrównane warunki glebowe. Zaletą takiego trawnika jest tolerancja na okresowe braki wody oraz na zacienienie. Mieszanki parkowe tworzą zazwyczaj mietlica biaława, życica trwała, wiechlina łąkowa oraz kostrzewa różnolistna. Do ogrodów przydomowych poleca się mieszanki rekreacyjne, w których skład najczęściej wchodzą kostrzewa owcza, kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa czerwona kępkowa, mietlica biaława, życica trwała, wiechlina łąkowa, a także wiechlina gajowa, wiechlina roczna. Dodatek mogą stanowić nasiona roślin motylkowych, w tym koniczyny czerwonej i białej. Trawnik taki dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w cieniu, jest odporny na deptanie oraz na letnie okresy suszy. Koszenie zaleca się raz w tygodniu lub co 10 dni na wysokość około 5 cm.

Łąka kwietna jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią poświęcać wiele czasu na pielęgnację ogrodu, które mają ogród o dużej powierzchni lub o trudnych warunkach siedliskowych oraz dla tych, którzy lubią założenia naturalistyczne i rustykalne. Przed wysiewem nasion konieczne jest przekopanie albo zaoranie działki oraz usunięcie z niej chwastów, które przez ekspansywny wzrost mogłyby wypierać wysiane rośliny. Dość popularne są mieszanki nasion roślin jednorocznych, które można dobierać w ten sposób, aby zapewnić piękny wygląd i kwitnienie trawnika łąkowego od wiosny do jesieni. Na miejsca o stale wilgotnym podłożu zaleca się wysiewać bodziszka łąkowego, facelię, firletkę poszarpaną, fiołka trójkolorowego, koniczyna białą i czerwoną, klarkię, krwawnicę pospolitą, łubin trwały, miętę polną, niezapominajkę błotną, pełnika europejskiego, rdest wężownik, rzeżuchę łąkową, wiązówkę błotną, złocień właściwy oraz żywokost lekarski. Na glebie o przeciętnej wilgotności i strukturze dobrze rośnie chaber bławatek, godecja, koniczyna biała i czerwona, krwawniki, kosmos pierzasty, łubin trwały, łyszczec wytworny, maczek kalifornijski, mak polny, nagietek, nachyłek lancetowaty, wiesiołek czworokątny, wyka kosmata, a także złocień właściwy. Na stanowiskach suchych z powodzeniem będą rosły wysiane dziurawce, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, gipsówka, goździk kropkowany i piaskowy, lebiodka pospolita, macierzanka, maciejka, nagietek, przetacznik kłosowy, rogownica polna, szałwia łąkowa.

Koszenie łąki kwietnej zaleca się nie bezpośrednio po przekwitnięciu roślin, a dopiero po jakimś czasie. Dzięki temu zapewni swobodny wysiew nasion, który zapewni nam wzrost roślin w roku następnym. Różna jest też pora koszenia w zależności od terminu kwitnienia roślin. Jeżeli wysiewamy mieszankę kwitnącą wiosną, pierwsze koszenie na wysokość 10 cm przeprowadzamy po kwitnieniu i wysiewie nasion, co ma miejsce pod koniec czerwca, następnie koszenie powtarzamy jeszcze kilkakrotnie (3-4 razy do jesieni). Inaczej jest w przypadku roślin kwitnących pod koniec lata – koszenie na 10 cm wysokości przeprowadzamy kilkukrotnie aż do połowy czerwca, a kolejne koszenie przeprowadza się po przekwitnięciu roślin, w październiku. Łąka kwietna założona na stanowisku suchym nie wymaga koszenia w ciągu sezonu, pierwszy raz kosi się ją dopiero jesienią.

Dodatkową zaletą trawnika łąkowego jest tworzenie naturalnych siedlisk dla rzadkich roślin i owadów, wzbogacanie bioróżnorodności oraz to, że nie wymaga nawożenia. Wadą takiego założenia jest mało atrakcyjny wygląd przekwitłych roślin.

Joanna Kostrzewa