Lantana pospolita (Lantana camara) z rodziny werbenowatych (Verbenaceae) jest rośliną wieloletnią, która w naszych ogrodach znana jest jako krzew lub niewielkie drzewo dorastające do 3 metrów wysokości. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie traktowana jest niekiedy jak chwast. Klimat Polski nie pozwala jej na zimowanie na zewnątrz, przed pierwszymi przymrozkami należy przenieść ją do jasnego, wilgotnego miejsca, w którym panuje temperatura około 10-15˚C. Zimna szklarnia lub oranżeria nadają się idealnie.
Lantana wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej oraz stanowiska ciepłego i słonecznego. W miejscu zacienionym kwitnienie rośliny może być słabsze. Krzew ten rozmnaża się z sadzonek zielnych pobieranych w listopadzie lub z zebranych nasion. Pobrane sadzonki najłatwiej ukorzenić poprzez wstawienie ich do wody i umieszczenie w temperaturze 20˚C. Po około 4 tygodniach, gdy sadzonki wypuszczą korzenie, należy wysadzić je do gleby lekkiej i ciepłej (może być uniwersalna, doskonałym podłożem natomiast jest mieszanina torfu i ziemi kompostowej w stosunku 2:1). Nasiona wysiewa się także do podłoża uniwersalnego na głębokość około 1,5 cm na początku marca.
Wiosną rośliny przenosi się na zewnątrz po ustąpieniu ostatnich przymrozków. Lantana zakwita już w maju i kwitnie przez całe lato, aż so października. Warunkiem obfitego kwitnienia jest regularne podlewanie i nawożenie nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących. W czasie upałów roślinę powinno podlewać się co dwa dni, najlepiej wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca, zaś gdy pogoda jest umiarkowana, podlewanie należy ograniczyć i przeprowadzać wraz z nawożeniem raz w tygodniu. Rośliny przelane mogą gnić, przesuszone – zrzucają liście i zmniejsza się ilość kwiatów.
Łodyga lantany jest czterokanciasta, pokryta nielicznymi, haczykowatymi cierniami, a liście wyrastają na niej naprzeciwlegle, są owłosione, ciemnozielone, nieznacznie pomarszczone, jajowate, na brzegach piłkowane, po roztarciu wydzielają nieprzyjemny zapach. Pragnąc uzyskać piękną, foremną roślinę, jej wierzchołek należy uszczyknąć, a pędy przycinać – zapewni to krzewiasty wygląd. Cała roślina zawiera substancje trujące, a jej kolorowe owoce mogą przyciągać uwagę dzieci, dlatego też nie powinna rosnąć w łatwo dostępnych dla nich miejscach. Kwiaty zebrane są w główkowate kwiatostany, leżące na zewnątrz są większe i mają płatki różnej wielkości, te, które leżą wewnątrz, są bardziej regularne. W trakcie ich rozwoju zmieniają swoją barwę z żółtej, przez pomarańczową, aż do czerwonej. Powstałe z nich owoce, pestkowce o kulistym kształcie i średnicy około 1 cm, także zmieniają swoją barwę z zielonej, przez czerwoną, aż do granatowej i czarnej. Aby nie dopuścić do zbyt wczesnego zaprzestania kwitnienia przez roślinę, przekwitłe kwiaty i zawiązki owoców należy obrywać. Pod koniec września pędy należy przyciąć do 1/3 długości, co spowoduje wykształcenie młodych pędów i rozkrzewienie wiosną. W październiku przenosi się ją do chłodnego miejsca.
Lantana może być atakowana przez mączliki szklarniowe, przędziorki i mszyce, a także przez choroby grzybowe. Ochrona polega na stosowaniu środków chemicznych.
Na rynku aktualnie dostępne są odmiany o różnych barwach kwiatów, różnym pokroju i sile wzrostu, idealnie nadające się do pojemników, a także na rabaty lub do doniczek wiszących.
Joanna Kostrzewa