Mieczyki to rośliny cebulowe bardzo chętnie sadzone w naszych ogródkach. Istnieje około 90 gatunków, z czego większość pochodzi z krajów afrykańskich. Także w Polsce można obserwować na stanowiskach naturalnych mieczyki: błotny, dachówkowaty i drobnokwiatowy. Na  największą  uwagę zasługuje mieszaniec Gladiolus x hybridus.

Mieczyki to rośliny jednoliścienne. Część nadziemna składa się z lancetowatych liści, od których wywodzi się nazwa ( z łaciny gladiolus – miecz) i kwiatostanu osadzonego na rurkowatej łodydze. Kwiaty pojawiają się najczęściej od lipca do sierpnia, w jedno- lub dwurzędowym kłosie.  Podziemny fragment to spłaszczona bulwa, pokryta jasnobrązowymi lub czerwonobrązowymi łuskami z wyraźną siateczką nerwów.

Mnogość odmian

Na rynku ogrodniczym dostępna jest ogromna ilość odmian. Mogą one różnić się wielkością: od 40 do nawet 140 cm wysokości, ale przede wszystkim kolorem i kształtem kwiatów.  Do najpopularniejszych grup możemy zaliczyć gladiole o kwiatach jednobarwnych o całym brzegu, np. ‘Carthago’, ‘Hunting Song’ i ‘Mascagni’, o kwiatach jednobarwnych i brzegu fryzowanym, jak: ‘Green Star’, ‘Extasy’ i ‘White Frendship’, kwiatach dwubarwnych i całym brzegu, np. ‘Invitate’, ‘Fidelio’ i ‘Peter Pears’ oraz kwiatach dwubarwnych i brzegu fryzowanym jak u: ‘Pink Dream’, ‘Phoenix’ czy ‘Princess Margaret Rose’. 

Idealny kwiat cięty

Mieczyki mogą cieszyć nasze oko także w domu, postawione w wazonie. Najlepiej ciąć je wczesnym rankiem lub wieczorem, zaraz po rozkwitnięciu pierwszego pąka. Łodygę należy ściąć ukośnie oraz co jakiś czas ją podcinać, . Pamiętajmy także o częstej zmianie wody w wazonie.

Jak uprawiać i rozmnażać mieczyki?

Preferują stanowiska słoneczne, próchniczne, żyzne , ale przepuszczalne i dostatecznie wilgotne. Nie lubią miejsc wietrznych, powinnyśmy więc sadzić je w miejscach osłoniętych oraz bardzo źle znoszą suszę i duże zasolenie, dlatego należy uważać z nawożeniem.

Bulwy wysadzamy w kwietniu, choć złe warunki pogodowe mogą przesunąć ten termin do początku maja. Sadzimy je na głębokość trzykrotnie większą niż wysokość bulwy w rozstawie 10 cm x 20 cm. Pamiętajmy, że mieczyki najlepiej wyglądają posadzone w grupach.

Bulwy wykopujemy na przełomie września i  października, około 3 – 4 tygodnie po przekwitnięciu. Po wykopaniu należy przyciąć pędy około 5 – 10 cm ponad bulwami. Następnie oddzielamy od siebie bulwę zastępczą i bulwy potomne, oczyszczamy je oraz usuwamy wszystkie z objawami chorób, miękkie i spleśniałe.  Układamy w ażurowych skrzynkach i wstawiamy do zimnego pomieszczenia, w którym panuje 5 – 8 ° C i pozostawiamy do lutego  następnego roku. W  marcu następuje kiełkowanie, a w kwietniu możemy je posadzić. Należy pamiętać, że rośliny zdolne do kwitnienia uzyskamy z bulw potomnych dopiero po 2 – 3 roku uprawy.

 

Anna Grabkowska

mieczyki