Forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia) z rodziny oliwkowatych (Oleaceae) należy do najpopularniejszych krzewów rosnących w naszych ogrodach. Cechują się wczesnym kwitnieniem, pąki kwiatowe rozwijają się przed liściowymi. Złotożółte kwiaty obficie pojawiające się na roślinie są zwiastunem wiosny. 

Stanowisko

Forsycja pośrednia wywodzi się od pospolicie występującej w Chinach forsycji zwisającej. Należy do gatunków ciepłolubnych, lubiących glebę żyzną, wilgotną i przewiewną, lekko zasadową. W naszym klimacie dobrze rośnie, jednakże w czasie mroźnych zim może przemarzać. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych lub półcienistych. Powinno się unikać podłoża ciężkiego i zadarnionego. Krzew rośnie szybko i jest łatwy w pielęgnacji.

Opis rośliny

System korzeniowy forsycji jest płytki, słabo rozgałęziony i wrażliwy na przesuszanie. Kora zazwyczaj jest gładka z ciemniejszymi przetchlinkami. Krzew ten dorasta do 3 metrów wysokości, a jego średnica osiągnąć może nawet 5 metrów. Część pędów jest wzniesiona, najmłodsze i najcieńsze – przewisają. Zazwyczaj są puste w środku lub mają blaszkowaty rdzeń. Kwiaty są obupłciowe, owadopylne i miododajne. Pojawiają się na młodych pędach zawsze przed rozwojem liści. Mają cztery złotożółte owalne płatki korony zrośnięte u podstawy w rurkę, dalej podzielone i wywinięte na zewnątrz. Zielonkawych działek kielicha również mają cztery. Słupek jest pojedynczy, otoczony dwoma pręcikami, które mogą być dłuższe lub krótsze od niego. Zjawisko to określa się mianem heterostylii. Kwiaty zebrane są na pędzie w pęczki po kilka sztuk, rzadko wyrastają pojedynczo. Owocem jest dwukomorowa pękająca torebka, w której znajduje się kilka oskrzydlonych nasion. Liście rozwijają się w kwietniu, są zazwyczaj pojedyncze, rzadko trzylistkowe (trzyklapowe), lancetowate lub jajowate w kształcie, o brzegach delikatnie piłkowanych. Na pędzie ustawione są naprzeciwlegle. Jesienią liście opadają. Część z nich przebarwia się na brązowo, część na fioletowobrązowo, a część pozostaje zielona.

Rozmnażanie

Krzew ten najłatwiej rozmnożyć wegetatywnie poprzez pobranie sadzonek pędowych i ukorzenianie ich w wodzie. Umieszczone w wodzie pędy, szybko wypuszczają korzenie.

Pielęgnacja

Forsycji nie musimy poświęcać wiele uwagi, jednakże aby zapewnić odpowiednie kwitnienie, musimy pamiętać o przycinaniu roślin. Kwiaty pojawiają się na jednorocznych pędach, dlatego też, aby pobudzić rośliny do wytwarzania nowych pędów, należy przyciąć je tuż po kwitnieniu. Trzeba pamiętać, że przycinanie pędów powinno być umiarkowane. Nadmierne może przynieść efekt odwrotny niż zamierzony. Starsze krzewy powinno się odmładzać poprzez mocne cięcie w celu odnowienia pokroju oraz uzyskania większe ilości młodych pędów.

Joanna Kostrzewa

Forsycja