Wydawać by się mogło, że trawnik w ogrodzie jest bardzo prostym, łatwym w utrzymaniu i mało wymagającym założeniem. Być może samo założenie nie należy do mocno skomplikowanych, jednak utrzymanie trawnika w odpowiedniej kondycji to już duża sztuka. Piękny trawnik wymaga wielu systematycznych zabiegów uprawowych.
Regularne koszenie jest jedną z podstawowych czynności, zwykle pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawnik zacznie rosnąć po zimowej przerwie. Kiedy rozpoczniemy „sezon koszenia” zabieg wykonujemy raz na tydzień lub dwa tygodnie, w zależności od intensywności wzrostu trawnika.
Dodatkowymi czynnościami jest oczywiście, regularne nawadnianie i nawożenie. W okresie wiosennym trawnik wymaga zwiększonego nawożenia azotem. Pierwsze nawożenie wykonuje się zwykle, gdy trawa zaczyna rosnąć. Wcześniejsze nawożenie azotem, gdy wegetacja roślin jeszcze „nie ruszyła”, jest nieuzasadnione, gdyż składnik ten nie zostanie pobrany przez rośliny i wypłukany w głąb profilu glebowego.
Pierwsze nawożenie zwykle przypada na przełomie marca i kwietnia, zabieg powtarzamy 3-4 razy w sezonie. Należy jednak pamiętać, że nawożenie jednym składnikiem azotem, nie jest dobrym rozwiązaniem. Poza azotem, który bardzo poprawia walory estetyczne i intensywność zieleni trawnika, należy stosować również inne składniki. Do podstawowych składników należą NPK (azot, fosfor i potas) oraz wapń, magnez i często żelazo.
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych o zwiększonej zawartości azotu. Jednak nadmierna ilość azotu może spowodować zbyt silny wzrost, a co za tym idzie, koszenie będzie trzeba wykonywać z większą częstotliwością.
Stosowanie nawozów nie powinno odbywać się w czasie wysokich temperatur i gdy trawa jest mokra. Po nawożeniu należy podlać trawnik. Aby ograniczyć ilość zabiegów nawożenia w ciągu sezonu, można zastosować nawozy o spowolnionym działaniu, które systematycznie i w miarę pobierania składników przez rośliny uwalniają składniki pokarmowe z granulki nawozu. Ostatni zabieg nawożenia należy wykonać około połowy sierpnia, aby intensywny wzrost nie zaburzył przejścia roślin w stan spoczynku jesienno-zimowego.
Pięknie utrzymany i soczyście zielony trawnik jest podstawowym elementem wielu ogrodów. Na jego tle doskonale prezentują się inne rośliny. Pomimo, dość dużego wysiłku, jaki trzeba włożyć w utrzymanie trawnika, podczas całego sezonu wegetacyjnego, piękna, zielona połać trawy w ogrodzie daje wielką satysfakcję i świadczy o pracy, jaką wykonaliśmy.