Niebieskie hortensje – jak osiągnąć sukces?
Do coraz chętniej sadzonych krzewów ozdobnych zaliczamy hortensje. Niewątpliwie rośliny te początkowo w naszym kraju uważano za kwiaty doniczkowe. W kwiaciarniach pojawiały się bardzo rzadko i najczęściej hortensje mogliście ujrzeć w kościołach, ponieważ kwitnące okazy służyły do dekoracji świątyń w okolicach świąt Wielkiej Nocy.
Obecnie w sprzedaży mamy szereg odmian, które z powodzeniem możecie uprawiać w ogrodach w warunkach Polski. Ze względu na pochodzenie hortensji, uprawa tych roślin wciąż nie należy do łatwych i możecie napotkać pewne problemy z uprawą tych wspaniałych krzewów. Młode pędy mogą być uszkadzane podczas późnych wiosennych przymrozków, tak jak to niestety miało miejsce w tym roku. Do dobrego wzrostu hortensje wymagają podłoża kwaśnego i gleby zawsze wilgotnej oraz próchnicznej, a także półcienistego stanowiska. Na glebie ciężkiej i o nieodpowiednim pH źle rosną i chorują, a także nie chcą kwitnąć, a przecież to kwiatostany są największa ozdobą hortensji.
Mimo iż w centrach ogrodniczych spotkacie odmiany o kwiatach koloru białego czy różowego, to pojawiają się także te o kwiatostanach niebieskich. Pewnie wielu z Was chciałoby właśnie mieć takie niebiesko kwitnące okazy również i w swoim ogrodzie?
Łatwo możecie oszukać naturę i zmienić kolor kwiatów hortensji za pomocą kilku zabiegów. Pamiętacie, że hortensje wymagają kwaśnego podłoża? To właśnie przy niskim pH podłoża uaktywniają się w glebie jony AL – glinu, jony te powodują wybarwianie się kwiatów, gdyż pod ich wpływem zachodzą zmiany w soku komórkowym rośliny i w efekcie doprowadzają one do zmiany zabarwienia kwiatów. Jak chcecie pomóc hortensjom w zmianie koloru, musicie posadzić je w kwaśnym podłożu i stosować siarczan glinu (Al2SO4) lub siarczan glinowo-potasowy (KAl(SO4)2). Sole te (tak określa się te związki chemiczne) zwykle są niedostepne w handlu detalicznym, ale wchodzą w skład takich nawozów jak np. ‘’Niebieska hortensja’’, nawóz ten kupicie niemal w każdym sklepie ogrodniczym.
Pamiętajcie, że kolor kwiatów możemy zmienić tylko w przypadku hortensji o kwiatach różowych, a odmian o kwiatach białych, kwiaty zawsze będą białe. Stosowanie soli glinu, powiniście rozpocząć już od wiosny, od momentu pojawienia się pierwszych liści, w niewielkich dawkach co tydzień lub dwa tygodnie, zgodnie z instrukcją jaka jest na opakowaniu nawozu.
Aby Wasze hortensje pięknie się wybarwiały na niebiesko, warto każdego roku rośliny ściółkować kwaśnym torfem i dodatko zakwaszać podłoże siarczanem amonu. Muszę jeszcze wspomnieć o jednym bardzo ważnym szczególe: pamiętajcie, że hortensje kwitną na pędach dwuletnich, czyli tych, które pozostały od jesieni!. Warto zatem abyście nie przycinali wiosną pędów tuż przy ziemi, gdyż one niestety nie zakwitną. Pamietajcie też o jesiennym okrywaniu krzewów, liśćmi i stroiszem w celu ograniczeniaprzemarzania pędów.
Niebieskie hortensje mogą być nie tylko Waszą dumą, ale i stanowić wspaniałe uzupełnienie ogrodu w kolor niebieski, którego wciąż brakuje wśród naszych roślin.
Tomasz Trelka
Doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu