Nowe trendy na 2015 rok

Choć do wiosny jeszcze sporo czasu możemy wykorzystać ten leniwy czas na zapoznanie się z nowymi trendami na 2015 rok. Jakie nowinki techniczne i ciekawostki roślinne pojawią się na rynku w tym sezonie? Prześledziliśmy dla Państwa co nas nowego czeka i jakie inspiracje będziemy mogli zastosować w naszych ogrodach.

 

Zacznijmy od roślin. Jakie kompozycje zobaczymy w maju na RHS Chelsea Flower Show w Londynie? Co nowego pojawi się w szkółkach?

  • ‘Blue Eyed Beauty’ Osteospermum – ciekawa kolorystycznie roślina jednoroczna o kremowo-żółtych płatkach przechodzących w fiolet przy koszyczku, hodowca zapewnia o dłuższym czasie otwarcia kwiatów. W zeszłym sezonie nasze osteospermum zdobiło ogrody od wczesnego lata do bardzo późnej jesieni, dlatego będzie to ciekawa propozycja do wypróbowania.
  • ‘L.A. Deeamin’ Hydrangea – hortensja mieniąca się wieloma odcieniami różu i błękitu. Zmiany kolorystyczne nie są silnie związane z kwasowością gleby.
  • ‘Foxlight Ruby Glow’ Digitalis – ciekawie wyglądająca naparstnica o głębokim kolorze może przyciągać wzrok za równo na rabacie jak i w pojemnikach. Dodatkowo nadaje się na kwiat cięty do wazonu.
  • ‘Carnival Black Olive’ Heuhera – niezmierzone ilości żurawek zdobią nasze ogrody. Może ta odmiana o ciemnych liściach poszerzy w tym roku naszą kolekcję?
  • ‘Blue Marvel’ Salvia – intensywnie niebieska szałwia cechuje się większą wytrzymałością i obfitszym kwitnieniem.
  • ‘Starship Scarlet’ Lobelia – krwiście czerwona odmiana. Jest odporniejsza na warunki pogodowe w porównaniu z dostępnymi obecnie na rynku.
  • ‘Indigo Ruby’ pomidor – w Polsce dopiero budzi się moda na ozdobne odmiany roślin użytkowych takich jak pomidory. Ta odmiana zaskakuję ciemno fioletowymi owocami.

 

W stylizacji ogrodów panuje zestawienie bujnej, swobodnej zieleni z nowoczesnymi elementami małej architektury, wysokiej klasy materiałami oraz wodą w różnej formie. Stosowana jest stonowana kolorystyka szarości, beżu, odcieni naturalnego drewna. Duży nacisk kładziony jest na wysoką jakość detalu i funkcjonalność przestrzeni. Innym trendem panującym od lat są ogródki użytkowe z ekologicznym wykorzystaniem wody deszczowej czy recyclingiem odpadów biodegradowalnych.

 

Rośliny na 2015 galeria: