Niedobory składników pokarmowych, jak je rozpoznać?

         Niedobory składników pokarmowych są bardzo częstym zjawiskiem w uprawie roślin, najlepsza metodą oceny zawartości składników jest analiza chemiczna. Jednak nie zawsze mamy dostęp do laboratoriów chemicznych, które wykonają taką analizę lub wielkość upraw nie jest współmierna do kosztów jakie musielibyśmy ponieść.

         Co zatem począć? Doskonałą metodą identyfikacji niedoborów składników pokarmowych jest ocena wizualna. Bardzo często poszczególne składniki dają bardzo charakterystyczne objawy niedoborów na liściach, tak, że możemy je zauważyć „gołym okiem”. Oto kilka wskazówek czym kierować się przy ocenie niedoborów:

         Azot (N) – podstawowy składnik budulcowy dla roślin, makroelement, więc roślina pobiera go w dużych ilościach, jest łatwo wypłukiwany w głąb profilu glebowego, stąd też duże prawdopodobieństwo jego niedoboru. Brak azotu powoduje słabszy wzrost, liście są małe, charakterystycznie przebarwione (chloroza) na jasnozielony nawet żółtawy kolor. Przy słabym niedoborze objawy występują na dolnych liściach a przy silnych na całej roślinie.

         Potas (K) – kolejny makroskładnik, zwykle niedobory obserwuje się na dolnych liściach, ale przy silnym niedoborze, również w górnych częściach rośliny. Charakterystycznym objawem jest żółknięcie i brunatnienie (zwłaszcza brzegów liści).

         Fosfor (P) – często niedobór fosforu jest spowodowany zbyt niską temperaturą lub nieodpowiednim pH. Liście zwijają się do spodu, nabierają charakterystycznej barwy, fioletowo-zielonej lub czerwono-zielonej spowodowanej obecnością antocyjanów. Zwykle objawy niedoboru tego składnika obserwuje się na liściach dolnych.

         Magnez (Mg) – niedobór magnezu objawia się charakterystyczną chlorozą międzyżyłkową (nerwy liści pozostają zielone a pozostała część blaszki liściowej staje  się jasnozielona lub żółtozielona). Z reguły występuje na dolnych liściach.

            Żelazo (Fe) – mikroelement, którego niedobór jest często spowodowany zbyt wysokim pH, charakterystycznym objawem jest chloroza, występująca w górnej części rośliny, ponieważ żelazo jest słabo przemieszczane w roślinie.

         Najczęściej obserwuje się niedobory makroelementów, których roślina potrzebuje w największych ilościach. Typowe niedobory mikroelementów zdarzają się dość rzadko, w warunkach upraw polowych, jedną z głównych przyczyn ich braku jest niewłaściwe pH podłoża. Przy stosowaniu nawożenia powinniśmy pamiętać o uzupełnianiu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych dla roślin.

 

mgr inż. E. Wojciechowska