Projektujemy samodzielnie ogród

Dla kogoś, kto jest nowicjuszem w dziedzinie ogrodnictwa, a zamierza samodzielnie urządzić ogród,sam początek może być zupełnie zniechęcającym przedsięwzięciem. Gromadzimy mnóstwo wskazówek pochodzących od znajomych: z książek, czasopism, internetu. Wskazówki wyjaśniają zasadnicze kwestie dotyczące projektowania, uprawy roślin, budowy elementów małej architektury, nawadniania. Natomiast chcąc stworzyć ogród naszych marzeń innego takie informacje to nie wszystko. Pamiętajmy, że ma być to nasz własny ogród skrojony na nasze potrzeby.

Od czego zacząć?

Od głębokiej analizy naszych potrzeb aby określić funkcję, którą ma pełnić ogród. Zaopatrzmy się w papier milimetrowy i zacznijmy od przełożenia wymiarów naszego ogrodu na papier. Nanieśmy na papier budynki i inne obiekty, istniejące rośliny i drzewa. Zbadajmy w laboratorium skład naszej ziemi. Określmy w ogrodzie kierunki świata. Stwórzmy bazę roślin z ich krótką charakterystyką. Dokonajmy podziału roślin na grupy (trawy, liściaste, iglaste, byliny, skalne, rożne, magnolie, cebulowe, zioła, jednoroczne itd.). Z tego zestawu roślin wybierzemy tylko te najodpowiedniejsze do naszego ogrodu.

1. Styl w ogrodzie

W ostatnich latach można zaobserwować, iż właściciele nowopowstających ogrodów podlegają współczesnej modzie odchodząc od tradycyjnych, bardziej zindywidualizowanych kwietnych ogrodów. Jeśli powstają nowe ogrody, to są to ogrody z roślinami z katalogów firm wysyłkowych, trawnikiem, iglakami, oczkiem wodnym i skalniakiem. Niestety są one z reguły bardzo do siebie podobne, a przez to bywają monotonne. A przecież poza miastem, w bliskim sąsiedztwie pól i lasów bardzo pasują ogródki, w których rosną swojskie, znane od pokoleń gatunki roślin. Malownicze i kolorowe – stanowią z otaczającym krajobrazem harmonijną całość. To nieprawda, że ogrody takie nadają się jedynie do wiejskiej okolicy. Równie dobrze wyglądają na obrzeżu miasta, gdzie pełne kwiatów mogą być prawdziwymi rodzynkami w trawnikowo-iglakowej przestrzeni. Może więc warto wrócić do tradycji i obok wyszukanych, egzotycznych gatunków roślin posadzić także trochę dziś zapomniane kwiaty, które królowały niegdyś w ogrodach. Tymbardziej warto, że są one z reguły łatwe w uprawie, powszechnie dostępne, tanie i świetnie rosną nawet bez specjalnych zabiegów. Ogród wiejski charakteryzuje się swojskim, swobodnym klimatem. Ogrody urządzone w stylu wiejskim najczęściej otoczone są drewnianym płotem lub ogrodzeniem z surowego kamienia, co podkreśla ich naturalny charakter. Ogród wiejski łączy się ściśle z otaczającym krajobrazem. Efekt ten osiąga się przez rośliny, które powinny być niezbyt wyszukane lecz popularne, spotykane "za płotem" i przede wszystkim te ulubione przez gospodarzy. W wiejskich ogrodach aż kipi od barwnych i pachnących rabat kwiatowych. Bliski ogrodowi wiejskiemu jest ogród sentymentalny. Pełno w nim nastrojowych zakątków, miejsc wymarzonych do lektury sentymentalnych romansów, ruin, sadzawek, altan ukrytych w malowniczej zieleni. Ogrody takie mają w nas wzbudzić tęsknotę za dawnymi czasami, miejscami, które widzieliśmy. Ogrody, w których człowiek ma się cieszyć urokami pejzażu wiejskiego, prostotą życia na łonie przyrody. W ogrodach wiejskich z elementami sentymentalnymi nie można nie pomyśleć o elementach skalnych. Nie da się z niczym porównać radości oglądania roślin w wiosennej krasie, gdy od skalniaków aż bije blask roślin. Kamienie różnego rodzaju połączone z miniaturowymi roślinami skalnymi tworzą element podnoszący walory naszego ogrodu. Dodatkowo szemrząca woda spływająca z kamieni wprawi nas w stan wyciszenia.

O jakich elementach należy jeszcze pamiętać?

1. Ogrodzenie i podział przestrzeni

2. Wejście na teren posesji

3. Nawierzchnie utwardzone pod samochód

4. Patia i tarasy

5. Zróżnicowanie terenu, murki, ściany, żywopłoty

6. Trawniki w tym trawnik typu łąka

7. Instalacje elektryczne

8. Systemy nawadniające

9.Oranżeria, altany, pergole, łuki

10.Elementy wodne

11.Rzeźby i inne elementy dekoracyjne

12.Oświetlenie ogrodu i elewacji domu

13.Magazyn

14.Inspekt

15.Warzywa, zioła, drzewa owocowe

16.Meble ogrodowe

17.Osłony od słońca i wiatru, markizy

18.Posiłki na świeżym powietrzu

19.Baseny

20.Balkony i parapety

21.Ogrody na dachach