OGRÓD ZAWSZE ZIELONY
Adresatem ogrodów zawsze zielonych są przede wszystkim osoby zapracowane, pragmatyczne, preferujące ład i porządek. Jest to ogród łatwy w utrzymaniu, które nie trzeba poświecić zbyt wiele uwagi. Wybiorą go osoby, które nie mają dużo czasu na prace pielęgnacyjne
Od roślin zimozielonych spodziewamy się estetycznego, trwałego wygładu przez cały rok. W zawsze zielonym ogrodzie dominują roślinne elementy przestrzenne, określone bryły i kształty jednakowe przez cały rok. Nie musimy się jednak ograniczać do nasadzeń stałych. Na zielonym tle ustawić można lub inne pojemniki obsadzone kolorowymi roślinami sezonowymi. Rośliny iglaste wprowadzają do zimozielonych ogrodów różnorodną kolorystykę, zieloną, żółtą, niebieską, oraz regularne, często wręcz geometryczne kształty – stożki, kolumny, kule oraz formy zawisłe i horyzontalne. Zimozielone krzewy liściaste dekorują ogrody także kwiatami i owocami.
Na różne stanowiska
Rośliny zimozielone dobrać można do różanych stanowisk i na różne rodzaje gleb. Sosny, ogniki i irgi możemy sadzić w słońcu, bukszpany, cisy i bluszcz w półcieniu i cieniu. Dla niektórych odpowiednie będą gleby lekkie i półprzepuszczalne (jałowce, ostrokrzewy, barwinek) dla innych cięższe gliniasto – piaszczyste ( laurowiśnią, mahonia, trzmielina) na podłożu kwaśnym posadzimy zimozielone rośliny wrzosowate i mahonie a na wapiennym cisy, bukszpan, bluszcz i wawrzynek główkowy. Możliwe jest dopasowanie roślin zawsze zielonych do różnorodnych stanowisk. Na miejsce cieniste i półcieniste : cis pośredni i pospolity, choina kanadyjska, mikrobiota syberyjska, bukszpany, kalina sztywnolistna, laurowiśnia wschodnia, mahonia pospolita i pośrednia, różaneczniki, ostrokrzewy, bluszcz pospolity Na miejsce słoneczne : jałowiec, świerk, cyprysiki, sosny, żywotniki, wrzosy, irga, ognik szkarlatyny.
Gdy już przestanie nam się podobać uporządkowany i mało zmienny w czasie ogród wiecznie zielony, możemy ożywić go kwitnącymi bylinami, przebarwiającymi się jesienią, krzewami liściastymi czy dynamicznie, falującymi na wietrze trawami ozdobnymi.
4 pory roku w ogrodzie
Wiosna
Długo oczekiwana przychodzi nagle. Przebijające się przez otulinę śniegu, śnieżyczki, ranniki, krokusy, ukrywane w rozetach liści kwiaty ciemierników, zadziwiające kwiaty oczarów, pędy wierzb z baziami są w ogrodzie pierwszymi jej symptomami. Promienie wiosennego słońca podkreślają piękno pni bezlistnej brzozy, które są bielsze niż kiedykolwiek. Pędy żarnowców i poskręcane gałązki wierzby babilońskiej właśnie wiosną pozwalają odkryć swą urodę, zanim zakwitną lub pokryją się bujniejszymi liśćmi. Dopiero wiosną zachwycamy się też urokiem gron z kwiatami u piersiców. Pełnia wiosny zaczyna wchodzić do ogrodu bielą kwiatów tawuły wczesnej, szafirem kosaćców syberyjskich, różem bergenii, azalii i różaneczników.
Lato
Świeże, soczystozielone, żółte, wiosenne przyrosty powoli ciemnieją. Powtarzane w wielu miejscach ogrodu grupy tawuł japońskich, berberysów dają kolorystyczne plamy z liści i kwiatów. Antocyjanowe liście perukowca podolskiego dopiero latem wspólnie z przypominającymi peruki owocostanami osiągają swoje apogeum. Gwiazdami sezonu staja się niewątpliwie byliny. Co prawda dekoracyjny wygląd ich kwiatów jest krótkotrwały, lecz w tym okresie w sposób istotny wpływają na klimat ogrodu. Kwitną niemal jednocześnie, a faktura liścia języczek i bergenii łagodzi intensywne barwy tawułek, liliowców, szałwii i tojeści.
Jesień
Przepych głębokich żółci, zieleni i pomarańczy stopniowo wzbogaconych brązami, purpurą i fioletem, przesuwające się przez liście słoneczne plamy i ruchliwe cienie – oto misterium jesieni. Tak charakterystyczne dla wiosny i lata bogactwa kolorów kwiatów jesienią ogranicza się do barwnych plam utworzonych przez astry jesienne, chryzantemy i zimowity. Rośliny trawiaste w ciągu sezonu są jakby nieobecne, zdominowane wciąż nowymi kwitnącymi pięknościami. Gdy te znikają, nagle dostrzegamy trawy, które z duża ilością pierzastych kwiatostanów nabierają zdecydowanego pokroju, stając się na krótką chwile rdzeniem kompozycji.
Zima
Warto nauczyć się dostrzegać uroki zimy w naszych ogrodach. Zimozielone żywotniki, cisy, jałowce, różaneczniki są pokryte śniegiem. Rośliny zimozielone tworzą silne kontrasty ciemnej zieleni i bieli śniegu. Zaschnięte owocostany, pędy kosaćców syberyjskich i traw ozdobnych tworzą wraz z zamarzniętym oczkiem nastrojowy obraz. Wyzwaniem jest takie projektowanie nasadzeń z roślin liściastych, aby zimą ich nagi konary i gałęzie tworzyły zaplanowane mozaikowe formy, zmieniając kompozycje bryłowe w ażurowe.