Ogrody “ekologiczne”

 

 

   Jaki powinien być ogród ekologiczny? Taki, aby zwierzęta nie musiały z niego uciekać a wręcz przeciwnie, powinien je zapraszać. Niech budzi nas śpiew ptaków o poranku a wieczorem usypiają schowane w trawie świerszcze. Niech będzie to miejsce otwarte i przyjazne dla naszej rodzimej fauny.

Materiały natomiast, z których zostały wykonane poszczególne elementy ogrodu nie mogą powstawać w procesie bezkarnego niszczenia innych siedlisk np. drewno na tarasie nie może pochodzić z lasu tropikalnego a kamień na ścieżkę z dna rzeki. Na szczęście coraz częściej też nie dodaje się już torfu do podłoża, który przecież w znacznej mierze pochodzi z osuszanych torfowisk zaburzając gospodarkę wodną tych terenów. Jednym słowem potrzeby ogrodu nie mogą niszczyć innych ekosystemów a powinny tworzyć nowe, jak najbardziej zróżnicowane, ale naturalne i przyjazne.

 

Jak stworzyć ogród ekologiczny?

 

   Po pierwsze zamiast trawnika warto wprowadzić do ogrodu łąkę kwietną. Na rynku oferowane są różne mieszanki nasion nawet takie, których wg producenta nie kosi się wcale, ale generalna zasada jest taka, aby konieczność koszenia była ograniczona do minimum. Dzięki temu w ogrodzie zadomowią się najrozmaitsze owady co jest natomiast niemożliwe
w koszonym 2 razy w tygodniu trawniku.

   Po drugie tworząc kompozycje roślinne czy to z gatunków drzewiastych czy rabaty bylinowe warto wybierać gatunki rodzime, które najlepiej radzą sobie w polskich warunkach. Taki ogród po stworzeniu odpowiednich kompozycji wygląda bardzo naturalnie. Warto zapoznać się również z szeregiem odmian, które szkółkarze od lat wprowadzają na rynek. Szczególnie istotne są te, które być może nie różnią się wizualnie od gatunku, ale są znacznie bardziej odporne na czynniki chorobotwórcze czy szkodniki. Gatunki rodzime czy odporne odmiany wybierane są dlatego, aby zminimalizować konieczność ich nawożenia, ochrony przed chorobami i szkodnikami oraz ochrony zimą. Jeśli już zajdzie potrzeba działania to stosuje się nie-chemiczne rozwiązania.

   W doborze roślin do ogrodu ekologicznego wykorzystuje się zdobywaną przez lata wiedzę specjalistów w dziedzinie wzajemnego oddziaływania roślin. Najwięcej zależności zaobserwowano wśród warzyw np. burak lepiej rośnie jeśli w sąsiedztwie rosną cebule natomiast obok cebuli warto wysiać marchew. Takich zależności jest bardzo dużo.

   Ponadto dobór roślin powinien opierać się przede wszystkim na obserwacji otoczenia. Im bardziej naturalne warunki zostaną stworzone tym wyraźniej będę one harmonizowały z lokalnym krajobrazem a ogród stanie się bardziej przyjazny dla lokalnej fauny. Obrzeża danej posesji mogą być strefą przejściową gdzie warto pozostawić naturalną roślinność ruderalną (tzw. chwasty). Jeśli umiejętnie stworzy się siedlisko dla jeży to właściciel nie pozostanie sam w walce ze ślimakami, natomiast jeśli uda się zaprosić na posesję  biedronki to z ogrodu zniknie znaczna ilość mszyc.

   Po trzecie kompostownik. Większość elementów organicznych, których chce się z ogrodu pozbyć można układać na pryzmie a potem wykorzystać w ogrodzie jako ściółkę a zarazem nawóz. To najtańszy sposób użyźniania gleby. Podobnym zagadnieniem jest rozdrabnianie gałęzi roślin np. po wiosennym ich przycięciu. Tak pozyskany materiał jest świetną ogrodową ściółką.

   Po czwarte rodzaj ogrodzenia. Wiele osób ma naturalną skłonność do budowania własnej twierdzy poprzez np. wznoszenie dwumetrowych betonowych murów. Jak do takiego ogrodu ma wejść sympatyczny jeż? Chyba tylko przez furtkę jeśli domownicy zapomną jej zamknąć. Chcąc zaprosić do ogrodu nie tylko jeże, ale i inne zwierzęta warto wybierać bardziej ażurowe ogrodzenia. Należy pozostawić chociaż 10 cm lukę od spodu czyli zrezygnować z podmurówki.

   Po piąte odpowiednia gospodarka wodna. Złe gospodarowanie wodą prowadzi do jej marnotrawstwa. Woda opadowa nie powinna spływać do kanalizacji. Rozwiązań jest kilka. Można kłaść nawierzchnie maksymalnie przepuszczalne, dzięki czemu woda przeniknie do gleby i zostanie wykorzystana a nie odpłynie wraz ze ściekami. Można także układać nawierzchnie nieprzepuszczalne, ale z tak wyprofilowanymi spadkami, aby woda spływała w stronę roślin lub do odpływów zbierających wodę do zbiorników na deszczówkę, wykorzystaną do nawadniania w razie potrzeby. Woda może być zbierana także z dachów.

   Ogrody ekologiczne są nie tylko modne, ale i potrzebne. W ogólnym rozrachunku kosztują mniej niż tradycyjnie zakładane ogrody bo ten typ potrafi w znacznej mierze zadbać o siebie sam tak jak sama dba o siebie natura.